Dítě, které se narodilo s HIV, žije už devět let bez viru

To, že existují antiretrovirální léky, znamená, že je možné HIV drže na uzdě. Bohužel jsou případy remise velmi vzácné. Teď však doktoři mluví o novém z nich.

virus HIV
doporučujeme

Devítileté dívce, která se narodila na jihu Afriky, lékaři diagnostikovali HIV krátce po jejím narození v roce 2007. Nyní však byla v remisi osm a půl roku. Přitom jí doktoři anti-HIV léky podávali jen v krátkém období jejího útlého dětství.

Jedná se teprve o třetí případ v posledních letech, který se týká dítěte. Dívčina z Afriky se připojuje k miminku z Mississippi a remisi francouzského dítěte, které už je bez léčby 12 let a je zdravé. Tyto případy dávají lidem naději, že brzké zahájení léčby by mohlo vést k celkovému vyléčení dětí postižených HIV.

„Je potřeba dalších studií, abychom zjistili, jak vyvolat dlouhodobou remisi HIV v nakažených dětech,“ uvedl Anthony S. Fauci pro server Science Alert. Je ředitelem National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), který dívčinu léčbu platil před devíti lety.

Tento případ v něm však vzbuzuje naději, že budou lékaři schopní ušetřit děti života s neustálou terapií a zdravotními následky HIV, pokud je budou léčit dostatečně včas. Dívce, jejíž identita je v rámci soukromí tajná, byla léčiva podávána 40 týdnů, spolu s dalšími 142 dětmi.

Před počátkem léčby, když jí bylo jen asi 9 týdnů, byla dívčina krev plná HIV, na konci léčby byly hodnoty HIV v její krvi tak nízké, že je nebylo možné vysledovat. Když ji testovali v devíti a půl letech, viry se v krvi znovu neobjevily.

Neznamená to však, že je vyléčená. V dívčině krvi jsou zásobníky viru v drobných částech imunitních buněk – jedná se o takzvaně latentní HIV. Je to jediný zbývající důkaz o tom, že dívčina infekcí trpěla. Kromě těchto latentních zásob děvče žádné problémy neměla.

Dívka je první dítě, u něhož se léčba uchytila natolik dlouho a tak perfektně. Vědcům to dodává naději.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama