Kaddáfího syn může do politiky, pokud bude chtít

Tripolis - Generál Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země, Chalífa Haftar nevylučuje, že by propuštěný syn zesnulého svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího mohl vstoupit do politiky, pokud bude chtít. S odvoláním na arabský list Al-Haját o tom informoval zpravodajský web BBC.

Sajf al-Islám Kaddáfí
doporučujeme

Sajf Islám Kaddáfí, kterého od roku 2011 ve městě Zintán zadržovala skupina rebelů, byl začátkem června po šesti letech propuštěn na svobodu. Milice, která ho věznila, uvedla, že byl propuštěn na základě amnestie, kterou vyhlásil parlament sídlící ve městě Tobrúk na východě země.

V červenci 2015 byl Sajf Islám Kaddáfí v Tripolisu odsouzen k trestu smrti spolu s dalšími osmi vysokými představiteli Kaddáfího režimu. Rebelové ze Zintánu ho ale odmítali vydat do Tripolisu, kde sídlí mezinárodně uznávaná libyjská vláda. Otec Saífa Isláma, který vládl Libyi přes 40 let, byl zabit během revoluce v říjnu 2011 v Syrtě.

Na otázku, zda se syn zesnulého libyjského vůdce v současnosti volně pohybuje v oblasti, kterou má pod kontrolou LNA, generál Haftar odpověděl, že "je to obyčejný libyjský občan". "Osobně jsem se s ním nesetkal, ale sleduji, kde se od svého propuštění pohybuje, je na konkrétním místě. Nic proti němu nemám, je tu naopak vítán," dodal Haftar s tím, že pokud bude Sajf Islám Kaddáfí chtít hrát roli v politice, "není v tom problém".

Před revolucí v roce 2011 se očekávalo, že Sajf Islám Kaddáfí převezme vládu nad Libyí po svém otci. Někteří zároveň věřili, že by se mohl zasadit o demokratizaci země. Vláda v Tripolisu, kterou uznává OSN, navzdory jeho propuštění naopak uvedla, že po něm pátrá.

Začátkem týdne se Haftar v Paříži domluvil s premiérem tripoliské vlády Faízem Sarrádžem na příměří a na možnosti vyhlásit v zemi příští rok volby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama