Nepokoje v Kongu nejvíce odnáší děti a mladiství

Kinshasa - Boje mezi armádou a povstalci v Kongu v posledním roce přinutily nejméně 1,4 milionu lidí opustit své domovy, více než polovinu z nich přitom tvoří děti a mladiství. S odkazem na sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom informovala agentura Reuters.

Kongo, ilustrační foto
doporučujeme

Šedesát procent lidí, kteří byli v posledním roce nuceni opustit své domovy v nepokoji zmítané provincii Kasai, tvoří děti a mladiství. Právě tato skupina uprchlíků je podle UNICEF nejvíce vystavena sexuálnímu a jinému násilí. Povstalci se rovněž často snaží rekrutovat mladé chlapce do svých řad.

Od začátku nepokojů v provincii Kasai podle UNICEF přišlo o život více než 3300 lidí. Násilí propuklo poté, co byl při operaci konžské armády loni v srpnu zabit šéf milice Kamwina Nsapu. Tato milice požaduje po armádě, aby z oblasti Kasai stáhla své vojáky. To však armáda odmítá a naopak se snaží povstalce potlačit.

"Krize má katastrofický dopad na děti," uvedl vyslanec UNICEF pro Kongo Tajudeen Oyewale. "Brutální násilí v Kasai zcela převrátilo život statisíců dětí a jejich rodin," dodal s tím, že v regionu se civilistům nedostává potřebná zdravotní péče a děti kvůli násilí nechodí do škol.

Více než 5000 dětí v této části Konga bylo odděleno od svých rodin a asi 100 dětí přišlo během prvních tří měsíců letošního roku o život, uvedl UNICEF. Přibližně polovinu povstalců tvoří děti a mladiství, mnohým z nich je přitom méně než 15 let.

"V provincii Kasai je v sázce budoucnost celé generace," uvedl Oyewale.

Ve čtvrtek pověřila OSN vyšetřováním násilí v Kasai tři experty. Domnívá se totiž, že konžská armáda má na svědomí stovky obětí z řad povstalců, jelikož pracovníci OSN v Kasai v posledních měsících objevili desítky hromadných hrobů, ve kterých byla těla povstalců. Konžská vláda tvrzení OSN odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama