Výbuch v Mogadišu je třetím nejtragičtějším teroristickým útokem v historii

Mogadišo - Počtem obětí, který dosáhl již 358, se teroristický útok v somálské metropoli Mogadišu z 14. října zařadil na třetí místo nejtragičtějších teroristických útoků v novodobých dějinách. Více lidí zahynulo jen 11. září 2001 v USA (2996) a v srpnu 2007 v Iráku (796).

Přidejte svůj názor

Výbuch, oheň
doporučujeme

Počet mrtvých po sobotním teroristickém útoku v somálské metropoli Mogadišu vystoupil na 358. Oznámil to dnes somálský ministr informací. Policie stále pátrá po bezmála 60 lidech, dalších více než 200 lidí je zraněných a více než stovka lidí byla převezena do nemocnic v Turecku, Súdánu a Keni. Informovala o tom agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu.

Dodávka naplněná výbušninami explodovala v sobotu před hotelem Safari, ze kterého podle zpravodajského serveru BBC zbyly jen trosky. Na místě se dnes shromáždily stovky lidí k modlitbám za mrtvé.

Atentátník, který v sobotu v Mogadišu zabil 300 lidí, mířil původně na letiště, ale kvůli hlídkám se tam nedostal a odpálil nálože dřív. Zjistily to somálské tajné služby, které začaly zveřejňovat detaily o útoku. V Mogadišu dnes vyšlo do ulic na výzvu starosty několik tisíc lidí, aby ukázali jednotu. V sobotu zahynulo 300 lidí a 400 osob bylo zraněno. Somálci tento den začali označovat s poukazem na teroristické útoky na USA v roce 2001 za své 11. září.

Vláda útok připsala islámským milicím Šabáb napojeným na Al-Káidu, ale skupina se k akci nepřihlásila. Podle agentury AP zřejmě také proto, že nechce být spojována se smrtí tak velkého počtu civilistů.

Tajná služba tvrdí, že brzo ráno v sobotu přijel k prvnímu bezpečnostnímu stanovišti u Mogadiša nákladní vůz s korbou zakrytou plachtou. Automobil byl hodně zaprášený a vzbudil podezření vojáků. Požádali řidiče, aby zastavil a vystoupil. Řidič se choval přátelsky, uposlechl, ale začal telefonovat někomu, kdo byl ve městě. Předal telefon vojákům, kteří zjistili, že mluvil s všeobecně známým mužem, který se telefonicky za vůz zaručil a přesvědčil vojáky, aby nechali auto projet do města.

Za stanovištěm auto zrychlilo, další hlídka na ně začala střílet a prostřelila mu pneumatiku. Řidič pokračoval a zastavil až na rušné ulici, kde odpálil nálože. Exploze vyhodila do vzduchu mnoho budov na nejrušnějším místě Mogadiša. Muž, který se za auto zaručil telefonicky, byl dopaden a zatčen.

Bomba, která vážila podle vyšetřovatelů mezi 600 až 800 kilogramy, měla podle původního plánu vybuchnout na letišti, které je mimořádně střeženo a sídlí tam i velvyslanectví několika zemí.

Přehled deseti nejtragičtějších teroristických útoků ve světě (řazeno podle počtu obětí):

2996 - USA - 11. září 2001 - Vražedná akce sítě Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem si v USA vyžádala smrt téměř 3000 lidí. Pachatelé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. První dva stroje narazily do mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil, aniž zasáhl cíl, v Pensylvánii nedaleko Pittsburghu.

796 - Irák - 14. srpna 2007 - Čtyři koordinované sebevražedné útoky proti náboženské komunitě jezídů v Kahtaníji, Adnaníji a Tal Azíru blízko města Sandžak v provincii Ninive u syrských hranic na severozápadě Iráku si podle Červeného kříže vyžádaly 796 mrtvých a 1562 zraněných. Byl to nejkrvavější útok v Iráku a druhý nejhorší teroristický útok vůbec po útocích z 11. září 2001 na USA.

358 - Somálsko - 14. října 2017 - Dodávka naplněná výbušninami explodovala před hotelem Safari v somálské metropoli Modadišu. Úřady zatím evidují 358 obětí, policie stále pátrá po bezmála 60 lidech, dalších více než 200 lidí je zraněných a více než stovka lidí byla převezena do nemocnic v Turecku, Súdánu a Keni. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu.

334 - Rusko - 3. září 2004 - Smrtí 334 lidí (včetně 186 dětí) skončilo po neplánovaném útoku ruských jednotek třídenní obléhání školy v severoosetském městě Beslan. Skupina asi 30 teroristů, kteří byli až na jednoho zabiti, zadržovala ve škole 1200 rukojmích. Zahynulo také 12 příslušníků speciálních sil.

329 - Irsko - 23. června 1985 - Po výbuchu bomby se zřítil do moře asi 300 kilometrů jihozápadně od irského pobřeží letoun Boeing 747 indické společnosti Air India letící na trase Montreal-Londýn-Dillí; zahynulo 329 lidí včetně 280 Kanaďanů. Za nejtragičtější bombový útok v letadle byla zřejmě zodpovědná sikhská teroristická organizace Babbar Khalsa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Při střetech v Libanonu bylo zraněno na 400 lidí

19.01.2020 12:08 Při střetech protivládních demonstrantů s libanonskou policií, které se odehrály v sobotu večer v…

Při útoku povstalců v Jemenu zemřelo 70 lidí

19.01.2020 08:59 Bilance obětí sobotního útoku jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v…

Konference o Libyi zřejmě přinese dohodu o příměří

18.01.2020 10:09 Nedělní berlínská konference o Libyi skončí podpisem dohody o příměří mezi oběma znesvářenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama