Egyptský obhájce lidských práv chce kandidovat na prezidenta, plány mu ale může zmařit soud

Káhira – V egyptských prezidentských volbách, které se v zemi uskuteční příští rok na jaře, bude kandidovat také egyptský právník, lidskoprávní aktivista a opoziční lídr Chálid Alí. Ten se zapsal do povědomí Egypťanů zejména vítězstvím ve sporu kolem rozhodnutí Káhiry vrátit Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři. Soud v lednu zrušil platnost dohody, jejíž sjednání vyvolalo masové protesty.

Přidejte svůj názor

Egypt
doporučujeme

Alí se tak stal prvním potvrzeným kandidátem, napsala agentura Reuters. Očekává se, že současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí bude usilovat o znovuzvolení. Na prezidenta kandidoval Alí už v roce 2012 ve svých 40 letech, což je nejnižší povolený věk, a skončil sedmý.

Nyní chce uspět se socialistickým programem, jehož cílem je skoncovat s úspornými opatřeními a přerozdělovat bohatství. Na tiskové konferenci dnes kritizoval Sísího vládu a obvinil ji z potlačování svobod a ze zhoršení egyptského hospodářství i bezpečnostní situace v zemi.

„Přes všechnu temnotu, naděje stále žije. Vyzývám všechny části společnosti, aby se sjednotily ve společném boji za dobytí této naděje a záchranu tohoto národa," citovala lídra levicové strany Bread and Freedom Party (Strana chleba a svobody) agentura Reuters. „S tímto cílem jsem se rozhodl zahájit dnes prezidentskou kampaň," dodal.

Kandidaturu mu však mohou zkomplikovat soudy, pokud potvrdí dřívější rozsudek v kauze vulgárního gesta při oslavě soudního vítězství v lednu. Alí tehdy údajně směrem k budově soudu v Káhiře ukázal vztyčený prostředníček, za což dostal v září tříměsíční trest pro „urážku společenské morálky". Proti verdiktu se odvolal, pokud však s odvoláním neuspěje, nebude již způsobilý k boji o prezidentský úřad.

Mnozí v Egyptě vnímají proces jako politicky motivovaný. Za vlády prezidenta Sísího jsou odpůrci režimu běžně uvězňováni, podle Reuters jsou takových případů z posledních let tisíce. Vláda také odstavila nezávislá média a výrazně omezila provádění průzkumů veřejného mínění.

Loading...
Témata: Egypt | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti ebole? Mezi WHO a Lékaři bez hranic vypukl ostrý spor

23.09.2019 18:30 Aktualizováno Před více než rokem se začala v severovýchodní části Demokratické republiky Kongo šířit ebola. Od…

V Nairobi se zřítila část školy. Zahynulo sedm žáků, desítky zraněných

23.09.2019 10:18 V keňské metropoli Nairobi se dnes zřítila část školy a pod troskami zahynulo sedm žáků. Oznámil to…

Muž žádal přítelkyni o ruku pod vodou. Utopil se, než stačila říct "ano"

22.09.2019 21:40 Aktualizováno Jistý Američan se utopil na tanzanském ostrově Pemba, když se potopil pod hladinu moře, aby požádal…

Češi byli v JAR potrestáni za pašování kaktusů. Už se nikdy nevracejte,…

22.09.2019 17:07 Jihoafrický soud potrestal dva české občany, které shledal vinnými z pašování sukulentů z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama