Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra, se dnes zastavil v Káhiře. Tam se setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Od soboty byl Harírí v Paříži, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Přidejte svůj názor

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
doporučujeme

Rozhovor mezi Harírím a Sísím se týkal zachování stability v Libanonu, ale bližší podrobnosti uvedeny nebyly. Harírí prý hodlá hovořit o politice až po svém návratu do vlasti. Do Bejrútu podle agentury Reuters přiletí v příštích hodinách. V Paříži Harírí uvedl, že se do Libanonu vrátí do středy, kdy země bude slavit výročí nezávislosti.

Rezignaci Harírí zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu.

Řada politologů však uvádí, že Saúdská Arábie Harírího, který je sunnita, přiměla k rezignaci, protože ho považovala za neschopného omezit moc radikálního Hizballáhu v libanonské vládě. O tom, že byl Harírí k rezignaci přinucen, hovořil i libanonský prezident Michel Aún.

Egyptská prezidentská kancelář uvedla, že Aún, který je spojencem Hizballáhu, se Sísím rovněž mluvil. Oba prezidenti se prý shodli, že je nutné hájit národní zájem Libanonu a zajistit stabilitu v zemi.

Někdejší vojenský velitel Sísí, který bojuje proti islamistickému terorismu, a v roce 2013 v Egyptě svrhl vládu Muslimského bratrstva, zdůraznil, že Saúdskou Arábii a státy Perského zálivu, které Egyptu poskytují pomoc, podporuje. Egyptský prezident ale rovněž zdůraznil, že nezvažuje podniknout kroky proti Hizballáhu, navzdory tomu, že Rijád chce vůči tomuto šíitskému hnutí zavést sankce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Při střetech v Libanonu bylo zraněno na 400 lidí

19.01.2020 12:08 Při střetech protivládních demonstrantů s libanonskou policií, které se odehrály v sobotu večer v…

Při útoku povstalců v Jemenu zemřelo 70 lidí

19.01.2020 08:59 Bilance obětí sobotního útoku jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v…

Konference o Libyi zřejmě přinese dohodu o příměří

18.01.2020 10:09 Nedělní berlínská konference o Libyi skončí podpisem dohody o příměří mezi oběma znesvářenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama