Letiště u Tripolisu pozastavilo provoz, v oblasti se tvrdě bojuje

Tripolis - V blízkosti letiště u libyjské metropole vypukly boje, při kterých přišlo o život nejméně dvacet lidí. Dalších 30 osob je zraněno. Letiště uvedlo, že do odvolání zastavuje všechny spoje. Letadla, která měla přistát, byla odkloněna na letiště do Misuráty.

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Agentura Reuters uvedla, že proti sobě bojují dvě nejsilnější skupiny, které ovládají oblast Tripolisu. Jednou je speciální jednotka zvaná Rada a sestavená k boji proti kriminalitě. Spadá pod ni letiště a také velká věznice v jeho blízkosti. Druhá skupina ovládá okrajovou tripoliskou čtvrť Tádžúra.

Letiště Mítíka leží zhruba osm kilometrů od centra metropole. Jde o vojenskou leteckou základnu, která slouží také pro civilní lety, protože původní mezinárodní letiště bylo v bojích v roce 2014 částečně zničeno a je mimo provoz.

"Situace na letišti Mítíka už je pod kontrolou," oznámila odpoledne ve stručném prohlášení speciální ozbrojená jednotka Rada, která spolupracuje s vládou v Tripolisu. Její příslušníci se podle všeho střetli s bojovníky skupiny, která v libyjské metropoli ovládá okrajovou čtvrť Tádžúra a jejíž členové jsou na letišti zadržováni. Letiště je totiž zároveň vojenskou základnou a vězením. Skupina Rada dokázala útok odrazit, napsala AFP. Na základně údajně drží 2500 vězňů.

Mluvčí speciální jednotky Rada sestavené k boji proti kriminalitě uvedl, že při bojích zemřeli čtyři její příslušníci. Celkově podle ministerstva zdravotnictví zahynulo 20 osob včetně civilistů, zranění utrpělo dalších 63 lidí. Boje také poškodily tři osobní letadla, mezi nimiž je i Airbus A319 poničený dělostřeleckou palbou, napsala agentura Reuters.

Oddíly skupiny zvané Rada ve svém prohlášení oznámily, že na letiště zaútočila skupina hledaných lidí, jimž se podařilo utéct z věznice. "Zločinecká milice známá jako Bašír al-Bakara a všichni zločinci hledaní Jednotkami Zastrašení (Rada) zaútočili na mezinárodní letiště poté, co uprchli z vězení a přidali se k milici," uvedla Rada.

Tripolis je od svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v rukou několika skupin, které se účastnily revolučních bojů v roce 2011. Násilností v minulých měsících ubylo, když několik skupin uznalo vládu, která má mezinárodní podporu, a když Rada získala kontrolu nad velkou částí metropole.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol…

13.07.2020 12:51 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz…

Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR

13.07.2020 09:55 V nemocnici v Johannesburgu dnes zemřela dcera někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.…

Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

12.07.2020 20:24 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky…

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

12.07.2020 15:58 Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy