Boje v Jižním Súdánu mohou zničit celou generaci, většina dětí ani nechodí do školy, varuje OSN

Juba - Agentura Reuters s odvoláním na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) informuje o problémech v Jižním Súdánu. Až 70 procent dětí v boji zmítané zemi nechodí do školy a mnohé z nich i hladoví. Jižní Súdán, který má vysoký podíl mladých lidí, tak po skončení konfliktu může přijít o celou generaci, jež by mohla pomoci s poválečnou obnovou. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

OSN
doporučujeme

Zástupkyně UNICEF Henrietta Foreová navštívila města na severu země, kde mnoho dětí trpí hladem. V nadcházejících měsících podle ní situaci výrazně zhorší sucho, v jehož důsledku může přijít o život dalších 250.000 dětí.

„Do školy nechodí 70 procent dětí, což je největší procento na světě. Je tam až příliš mnoho násilí," řekla Foreová. „Pokud nepomůžeme... hrozí, že přijdeme o celou generaci, což by bylo pro Jižní Súdán tragické, protože bez mladých nebude poválečná rekonstrukce možná," dodala.

Občanská válka v Jižním Súdánu začala v roce 2013 po rozchodu prezidenta Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, postupně se však do bojů zapojily další strany, a konflikt je tak velmi nepřehledný. Zahraniční média poukazují na to, že jihosúdánské obyvatelstvo je rozděleno především podle etnického klíče a i hlavní dva aktéři války pocházejí z jiných etnických skupin.

Jihosúdánská ekonomika, která byla závislá na vývozu ropy, je v důsledky války citelně oslabena. Zemědělství v důsledku konfliktu rovněž utrpělo a v některých případech zůstaly opuštěny celé vesnice a přilehlá pole, kde se dříve pěstovaly obilniny.

Od začátku konfliktu přišlo o život nejméně 95 humanitárních pracovníků, což Jižní Súdán řadí mezi nejnebezpečnější státy pro zaměstnance humanitárních organizací na světě. Ve válce přišlo o život několik desítek tisíc lidí, v částech země panuje hladomor a zhruba dva miliony lidí z Jižního Súdánu uprchly.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská armáda zabila jednoho z vůdců džihádistů v Mali

06.11.2019 07:55 Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na…

Nigerijská policie osvobodila 259 lidí z islámského zařízení

05.11.2019 14:30 Nigerijská policie osvobodila 259 lidí, kteří byli proti své vůli drženi v islámském nápravném…

Piráti přepadli řeckou loď a unesli čtyři námořníky

04.11.2019 16:54 Řecký ropný tanker Elka Aristotle dnes nedaleko břehů Toga na západě Afriky přepadli piráti a…

Egypt za poslední měsíc zabil 83 radikálních islamistů

04.11.2019 14:44 Egyptské bezpečnostní složky na Sinajském poloostrově za uplynulý měsíc zabily 83 radikálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama