V Jižním Súdánu propustili přes 200 dětských vojáků. Nutili mě znásilňovat, přiznal 17letý mladík

Juba - Přes 200 dětských vojáků propustily ozbrojené skupiny v Jižním Súdánu, informovala dnes agentura AP. V následujících měsících má z řad milic odejít dalších 1000 dětí. OSN odhaduje počet jihosúdánských dětských vojáků na 19.000, což je nejvíc na světě. Tento nejmladší stát světa sužuje občanská válka od roku 2013.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Do vlastních rodin se v úterý vrátilo 112 chlapců a 95 dívek. Bylo to poprvé, kdy se děti shledaly přímo s rodinou bez přestupného pobytu v institucích.

"Tisíce dětí jsou zneužívány jako kuchaři, nosiči a domácí otroci. Dívky jsou v ozbrojených skupinách pravidelně sexuálně zneužívány," uvedla Sandra Olssonová z neziskové organizace Child Soldiers International.

Vláda užívání dětských vojáků odsuzuje a tvrdí, že je to praktika opozice v oblastech, které nemá režim pod kontrolou. Opozice zase uvádí, že děti nerekrutuje, ale pouze se ujímá sirotků, jejichž rodiny vyvraždili vládní vojáci. Několik dětí, které opozice propustila už dříve, ovšem agentuře AP řeklo, že byly naverbovány silou.

Sedmnáctiletého George například vojáci nutili, aby kradl, znásilňoval ženy a dívky a někdy musel i zabíjet. "Nic z toho jsem dělat nechtěl, ale jinak by mě zabili," řekl chlapec.

Dětem propuštěným tento týden bude poskytnuta tříměsíční potravinová pomoc, psychologická i sociální podpora a profesní příprava, aby se mohly znovu začlenit do jednotlivých komunit, informoval Dětský fond OSN (UNICEF). Podle některých humanitárních organizací tato jednorázová a krátkodobá pomoc nezaručí, že děti neskončí znovu v nějaké ozbrojené skupině.

Občanská válka v Jižním Súdánu vypukla před pěti lety, kdy se prezident Salva Kiir rozešel s viceprezidentem Riekem Macharem. Konflikt má etnické pozadí a jde v něm i o přístup k nerostným zdrojům. Boje si už vyžádaly přes 50.000 mrtvých a vyvolaly nejhorší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994.

Na konec měsíce je plánováno třetí kolo mírových rozhovorů, které se bude konat v sousední Etiopii. Klid zbraní podepsaný loni v prosinci byl porušen hned za několik hodin a následující kolo mírových rozhovorů k ničemu nevedlo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská armáda zabila jednoho z vůdců džihádistů v Mali

06.11.2019 07:55 Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na…

Nigerijská policie osvobodila 259 lidí z islámského zařízení

05.11.2019 14:30 Nigerijská policie osvobodila 259 lidí, kteří byli proti své vůli drženi v islámském nápravném…

Piráti přepadli řeckou loď a unesli čtyři námořníky

04.11.2019 16:54 Řecký ropný tanker Elka Aristotle dnes nedaleko břehů Toga na západě Afriky přepadli piráti a…

Egypt za poslední měsíc zabil 83 radikálních islamistů

04.11.2019 14:44 Egyptské bezpečnostní složky na Sinajském poloostrově za uplynulý měsíc zabily 83 radikálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama