V Kongu se rozhořelo etnické násilí. Vyšetřovatelé OSN objevili pět masových hrobů

Kinshasa - Vyšetřovatelé OSN objevili na východě provincie Ituri v Kongu pět nejspíš masových hrobů. Právě v této oblasti se nedávno opět rozhořely etnické násilnosti, při kterých přišlo o život nejméně 263 lidí, uvedla dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kongo, ilustrační foto

Násilí po celém Kongu nabylo na intenzitě od konce roku 2016, kdy prezident Joseph Kabila odmítl odstoupit z funkce, jak mu ukládá ústava, a podkopal tím legitimnost státu. Na hranici mezi Kongem a Rwandou vzápětí zesílila činnost ozbrojených milicí.

Nejnovější boje se odehrávají mezi pastevci z kmene Hema a rolníky z kmene Lendu. Mezi skupinami panuje napětí od války v letech 1998 až 2003, při které přišlo o život několik tisíc příslušníků obou skupin. Od prosince loňského roku se konflikt vyostřil v důsledku sporu o území. Střety způsobily jednu z nejvážnějších uprchlických krizí v Africe.

Kvůli útokům, za kterými stojí zejména rolníci z kmene Lendu, opustilo své domovy asi 60.000 lidí, kteří se vydali přes Albertovo jezero do Ugandy. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že letos do této sousední země dorazí na 200.000 uprchlíků. Další desítky tisíc běženců se uchýlily do jiných měst v Kongu.

Vyšetřovatelé OSN nezveřejnili žádné detaily o údajných masových hrobech, nicméně uvedli, že mezi loňským prosincem a polovinou března bylo v oblasti vypleněno a zničeno asi 120 měst a vesnic.

Témata: Kongo | OSN | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů malárie se loni ustálil. V minulosti však klesal, varuje WHO

19.11.2018 17:02 Zatímco v předešlých letech počet případů malárie celosvětově plynule klesal, loni se jejich počet…

Pijeme vodu ze záchodu, máme tuberkulózu, umíráme tu. Poslali nás do pekla…

16.11.2018 23:37 Aktualizováno V libyjských detenčních táborech se podle některých údajů nachází zhruba 30.000 migrantů a po celém…

Krvavé střety muslimů s křesťany: Boje středoafrických milic si vyžádaly…

16.11.2018 21:08 Sedmatřicet mrtvých bylo dnes nalezeno ve středoafrickém městě Alindao, kde se ve čtvrtek střetly…

Maroko má nejrychlejší vlak v Africe, první jízdu s králem absolvoval i…

16.11.2018 13:08 Maroko ve čtvrtek slavnostně otevřelo novou železnici, po které bude jezdit zatím nejrychlejší vlak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama