Terorismus v roce 2017? Zmapovali jsme místa, kde se útočilo nejvíce

Terorismus zůstává bezpečností hrozbou čísla jedna. Největším nebezpečím je zvláště na Blízkém východě a Africe. Podle zprávy Afrického střediska strategických studií se počet násilných a teroristických událostí spojených s militantními islamistickými skupinami v Africe v uplynulém roce zvýšil o 38% - z 2 117 událostí v roce 2016 na 2 933 událostí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Terorismus, ilustrační foto

Podle zprávy nazvané "Africké militantní islamistické skupiny znovu na vzestupu" se jedná o pokračování dlouhodobějšího trendu, který zažil v roce 2016 mírný pokles, aby v roce 2017 opět zesílil. Zpráva naznačuje, že neexistuje žádný jednotící faktor, který by vysvětloval, proč dochází k růstu počtu násilností. Všechny africké teroristické islamistické skupiny vykázaly větší aktivitu.

Ačkoliv je na Západě nejznámější africkou teroristickou skupinou nechvalně proslulá Boko Haram, napojená na IS, nejvíce teroristických útoků a násilností má na svědomí somálská Aš-Šabáb, skupina islamistických vzbouřenců vzešlá z války v Somálsku. Skupina je spojena s téměř 58% všech násilností v Africe, za které jsou odpovědné islamistické skupiny – z 2 933 jich spáchala 1749. Její akce také měly za následek nejvíce smrtelných obětí – z 10 533 zabitých lidí na její hlavu připadá 4 384 mrtvých , tj. 46% všech zabitých v důsledků činnosti islamistických teroristických skupin.

Významně také stoupl počet úmrtí a násilností spojený s Al-Káidou v islámském Maghrebu, pobočkou celosvětově známé Al-Káidy, která si klade za cíl svrhnout alžírskou vládu a nastolit zde islámský stát. V roce 2017 uskutečnila 79 násilných činů, v roce 2018 už je to 212. Tento nárůst je do značné míry dán vznikem spojené koalice na Al-Káidou navázaných subjektů, tzv. Jama'at Nusrat al-Islam wal Muslimeen vzniklé v březnu 2017. Koalice působí v oblastech Maghrebu a západní Afriky.

Naopak IS v Africe ustoupil poněkud do pozadí. Podle analytiků z Risk Advisory Group and Aon specializujících se na terorismus IS v Africe přestal růst, nicméně stále zůstává hrozbou. Většinu svých afrických teroristických útoků soustředil na Egypt. 305 z 426 hlášených událostí spojených s IS v Africe se konalo v Egyptě a 77% mrtvých v důsledku afrických aktivit IS bylo v Egyptě (1 340 z 1 734).

Obecně platí, že ačkoliv úsilí islamistických teroristických skupin se zvýšilo, tyto skupiny jsou v podstatě omezeny velmi geograficky a jen takřka nepůsobí mimo pole své působnosti. Velmi dobře tento směr směrem k větší lokalizaci reflektuje IS, který byl schopen uskutečnit útoky ve 29 zemích na pěti kontinentech, po jeho rozpadu v důsledku syrské a irácké ofenzívy však v roce 2018 tento počet zaručeně poklesne, domnívají se odborníci.

Podle Mapy teroristického a politického násilí z roku 2018 se téměř 8% všech teroristických incidentů v celosvětovém měřítku bylo v roce 2017 zaměřeno na podniky. Přibližně 75% jich cílilo na ropnou a plynovou, těžební, dopravní, stavební a kritickou infrastrukturu. Zbytek byl zaměřen na maloobchodní, mediální, finanční a turistické podniky.

Turismus je zvláště zranitelný ze strany terorismu. Studie ukazují, že dokonce i když teroristické útoky nejsou zamířeny na turistický průmysl, přesto se na něm nepřímo podepisují prostřednictvím neochoty turistů navštěvovat místa, kde se udál teroristický útok.

Turistická centra jsou oblíbenými cíli teroristů z toho důvodu, že se kolem nich soustředí mnoho lidí. V roce 2017 bylo celosvětově nejméně 44 útoků, které přímo se týkaly veřejné dopravy ve velkých městech, jakož i v obchodních odvětvích, které jsou rozhodujícími součástmi cestovního ruchu. K více než 80% úmrtí v západních zemích v roce 2017 došlo na místech, kde se turisté pravděpodobně shromažďují – v hotelích, letištích, veřejných prostorách a zábavních podnicích.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sankce USA? Známe trik, jak se jim vyhnout, pochlubil se íránský ministr…

15.12.2018 18:16 Americké sankce nebudou mít dopad na íránskou politiku doma či v zahraničí. Na konferenci v…

Nissan žaluje Ghosnovu sestru, dle automobilky se neoprávněně obohatila

13.12.2018 18:40 Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady…

Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to…

10.12.2018 14:50 Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v…

Další rána pro Nissan: Ghosn zůstane ve vazbě, obviněna je celá automobilka

10.12.2018 10:29 Tokijská prokuratura dnes oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama