Jediná atomová velmoc, které se dobrovolně vzdala jaderných zbraní

Jedinou zemí, která dokázala vyvinout a zavést do vyzbroje jaderné zbraně a pak se jich dobrovolně vzdát je Jihoafrická republika. Příběh jediné země na africkém kontinentě, která tyto zbraně dokázala vyrobit je skutečně zajímavý, píše National Interest.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

vodíková bomba
doporučujeme

K vývoji vlastní atomové bomby přistoupili Jihoafričané s představou upevnění dominance vůči svým sousedům. Přestože byla JAR v té době nejrozvinutější a nejsilnější zemí Afriky, obávala se invaze z okolních států. Tuto nejistotu ve špičkách jihoafrické politiky vyvolával především stále prosazovaný apartheid, proti kterému se okolní státy bouřily, a dokonce hrozily JAR invazí.

Velké obavy vzbuzovalo i to, že by na pomoc případné invazi na pomoc trpícím černochům přispěchaly i mocnosti v čele s USA. Vláda JAR chtěla mít tedy v ruce nejen mocnou zbraň, ale i odstrašující prostředek, který by podobným scénářům zabránil.

Překvapivě byli to právě Američané, kteří do země v roce 1961 dodali první reaktor a kdo vycvičil první jihoafrické jaderné techniky. Tato spolupráce pokračovala až do roku 1976, kdy Jihoafričané odmítli podepsat dohodu o nešíření atomových zbraní. Na jejich místo nastoupili Francouzi, kteří v JAR postavili jaderný reaktor v Koebergu.

Mnohé součástky z něj se „záhadně“ ztratily. Další nezbytné díly pro sestavení nukleární zbraně se podařilo získat jihoafrickým nákupčím v Pákistánu a na Tchaj-wanu. Často se spekuluje i o zapojení Izraele do programu. Uran potřebný k výrobě bomby dodaly domácí přírodní zdroje. Ostatně JAR uran exportovala v obrovském množství i do USA.

Protože se jihoafrický režim obával mezinárodních sankcí, kryl celý program pod různými krycími projekty.  Vzhledem k tomu, že JAR má značně rozvinutý těžařský průmysl, nejčastěji Jihoafričané světu tvrdili, že pracují na vývoji čistě civilní atomové nálože, která se uplatní v důlních činnostech. JAR argumentovala, že podobné zařízení vyvíjí i jiné mocnosti.

Sovětská špionážní družice však v roce 1977 přípravy na „civilní“ nukleární test zachytila. Sověti pak společně se Spojenými státy a Francií pod pohrůžkou nových sankcí proti rasistickému režimu, donutili JAR celý test zrušit.

O dalším sledu událostí se vedou velké spory. Dne 22, září americký špionážní satelit Vela zachytil nad Jižním Atlantikem dvojitý záblesk. Podle všeho se jednalo tajný o jaderný test. Kdo jej však provedl je dodnes záhadou. Za jeho strůjce jsou nejčastěji označováni Izrael a JAR.

Dodnes se ani jedna země k zodpovědnosti za tento výbuch nepřihlásila. Je však třeba podotknout, že podle některých se mohlo jednat i o výbuch meteoritu.

Jihoafrický jaderný program byl nepochybně úspěchem. První prototyp jihoafrické nukleární zbraně měl 3 tuny. Dalším vývojem se ji podařilo snížit až na 550 kilogramů, takže je mohli nést i tehdejší bombardéry zavedené u letectva English Electric Canberra nebo Blackburn Buccaneer.

Do budoucna se dokonce počítalo s vývojem mezikontinentální rakety, která by dovolila zasáhnout cíle v USA.  Jihoafrická atomové zbraně měli sílu 10-18 kilotun TNT. Pro srovnání hirošimský Little Boy měl 16 kilotun. JAR nakonec vyrobila šest plně funkčních atomových bomb.

Zlom v celém programu nastal po pádu apartheidu. JAR se vymanila z vnějších konfliktů, jako byla válka v Namibii nebo intervence v Angole a přestala být ohrožována sousedy. Vnitřní poměry v zemi také přestaly provokovat svět a země se nemusela obávat cizí invaze.

 V červenci 1990 prezident Nelson Mandela podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Do září 1990 byly všechny jihoafrické jaderné zbraně rozebrány. JAR se tak stala jedinou zemí vlastnící jaderné zbraně, která se jich dobrovolně vzdala.    

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu se dějí šílené věci: Demonstranti si přinesli lidskou hlavu, hledá…

19.07.2019 21:37 Konžská policie dnes vyhlásila pátrání po demonstrantech, kteří na středeční protest proti…

Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

19.07.2019 18:14 Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad,…

Boj za nový stát na jihu Etiopie se demonstrantům vymstil: 4 mrtví a řada…

19.07.2019 17:44 Při protestech v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřeli čtyři lidé a dalších 14 bylo zraněno. S…

Uprchlíci vzali útokem enklávu Melilla, desítkám se podařilo přelézt plot

19.07.2019 16:27 Asi 50 migrantům se dnes podařilo přelézt plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama