Záplavy zabily v Africe nejméně 18 lidí

Mogadišo - Nejméně 18 lidí zahynulo při záplavách a prudkém větru v Somálsku a Džibutsku, přes které se o víkendu přehnal cyklon Sagar. Záplavy se po prudkých deštích vyskytly napříč oblastí Afrického rohu a voda zaplnila také ulice somálské metropole Mogadišo. Situaci jen zhoršil stav půdy po letech sucha, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Povodně, ilustrační fotografie

Cyklon Sagar se zrodil minulý týden nad vodami Adenského zálivu, načež v sobotu zasáhl pobřeží východní Afriky. Největší škody napáchal na severozápadě Somálska. Celkem podle OSN způsobilo extrémní počasí problémy desetitisícům obyvatel.

"Ze svých domovů kvůli bouřce uteklo 1780 rodin, 16 osob bylo zabito a nejméně 80 domů bylo zničeno," informovala o situaci v regionu Somaliland na severu Somálska Norská rada pro uprchlíky (NRC). Oblastní ředitel NRC Nigel Tricks řekl, že šlo o největší bouři v regionu za několik posledních let.

Cyklon způsobil záplavy také v několika čtvrtích džibutské metropole Džibuti. Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) ve městě zahynuli dva lidé. BBC s odvoláním na soukromé Radio Dalsan informuje o dalších šesti obětech v Mogadišu. Podle OCHA se dál pohřešuje 40 rybářů, kteří byli na moři a neměli zprávy o blížící se bouři.

Její dopady paradoxně umocnila léta sucha sužující východní Afriku. V jeho důsledku je půda ztvrdlá a nevsakuje snadno dešťovou vodu, což zvyšuje riziko bleskových záplav.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti nechtěli opustit loď, která je zachránila. Libyjské úřady se s…

20.11.2018 22:54 Aktualizováno Libyjské bezpečnostní úřady dnes silou přinutily vystoupit z lodě 92 migrantů, kteří odmítali…

Brutální praktiky v Egyptě? Děti mizí, bezpečnostní složky je mučí, varují…

20.11.2018 18:52 Egypt se podle mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) dopouští krutostí…

Giving Tuesday v ČR: Lékaři bez hranic vyhlašují zvláštní dárcovskou výzvu…

20.11.2018 18:08 Česká republika se už potřetí zapojí do světového dne dárcovství. Giving Tuesday (Dárcovské úterý)…

Aktivisté varují před nedostatkem toalet. Může ohrozit miliony lidí

19.11.2018 21:55 Před následky nedostatku toalet, především v Africe a Asii, varovali dnes aktivisté z charitativní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama