"Nová" ebola děsí stále víc: Všechny sousední státy Konga se mobilizují

Kinshasa - Devět zemí sousedících s Kongem se mobilizuje s cílem zabránit rozšíření epidemie eboly v Kongu. V Ženevě to dnes řekl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO), která státům v regionu pomáhá. Kinshasa hlásí 28 případů potvrzení nákazy a dalších více než 20 podezření. Kvůli krvácivé horečce pokračuje v očkování. Tři z léčených osob dočasně uprchly z karantény.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie

Regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti podle agentury AP prohlásil, že všech devět sousedů Konga zahájilo své pohotovostní postupy. Kongo hraničí se Středoafrickou republikou, Konžskou republikou, Angolou, Burundi, Rwandou, Ugandou, Jižním Súdánem, Tanzanií a Zambií.

Moeti dodal, že pozornost se zaměřuje hlavně na Středoafrickou republiku a Konžskou republiku. Tyto dvě země leží blízko ohniska nákazy na severozápadě Konga. V Konžské republice WHO spolupracuje s místními činiteli i na uzavření trhu u hraniční řeky Kongo.

Tři pacienti nakažení ebolou unikli z karantény v konžském městě Mbandaka, napsala s odvoláním na Lékaře bez hranic agentura Reuters. Dva později nalezli mrtvé, třetí je zpět pod dohledem zdravotníků.

Epidemii už je připisováno 27 obětí. WHO 18. května zvýšila úroveň rizika pro veřejné zdraví v Kongu na velmi vysoké. Nákaza pronikla i do regionální metropole Mbandaka. Od 16. května dodává WHO do Konga tisíce experimentálních vakcín.

Na ebolu zatím neexistuje spolehlivý plně schválený lék, nemoc i proto patří mezi nejobávanější na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

Současný výskyt eboly v Kongu je již devátým propuknutím nákazy v této středoafrické zemi od roku 1976. Kinshasa na nový výskyt nemoci upozornila WHO 8. května.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti nechtěli opustit loď, která je zachránila. Libyjské úřady se s…

20.11.2018 22:54 Aktualizováno Libyjské bezpečnostní úřady dnes silou přinutily vystoupit z lodě 92 migrantů, kteří odmítali…

Brutální praktiky v Egyptě? Děti mizí, bezpečnostní složky je mučí, varují…

20.11.2018 18:52 Egypt se podle mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) dopouští krutostí…

Giving Tuesday v ČR: Lékaři bez hranic vyhlašují zvláštní dárcovskou výzvu…

20.11.2018 18:08 Česká republika se už potřetí zapojí do světového dne dárcovství. Giving Tuesday (Dárcovské úterý)…

Aktivisté varují před nedostatkem toalet. Může ohrozit miliony lidí

19.11.2018 21:55 Před následky nedostatku toalet, především v Africe a Asii, varovali dnes aktivisté z charitativní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama