ICC zrušil rozsudek nad bývalým viceprezidentem Konga, za masakry nenese odpovědnost

Kinshasa/Haag - Viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba (55) byl původně odsouzen k 18 rokům za mřížemi za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané ve Středoafrické republice v letech 2002-2003. Proti rozsudku se ale odvolal a Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nakonec rozhodl, že za zločiny nenese zodpovědnost.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bemba byl v červnu 2016 obžalován z toho, že na přelomu let 2002 a 2003 velel konžským rebelům, kteří znásilňovali vraždili a drancovali ve Středoafrické republice poté, co je tam pozval tehdejší prezident Ange-Félix Patassé, aby mu pomohli zabránit pokusu o puč.

Předsedkyně odvolacího senátu Christine Van den Wijngaertová dnes uvedla, že Bemba nenese zodpovědnost za zločiny, které jeho povstalci z Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) páchali v sousední Středoafrické republice.

Soud dospěl k závěru, že před vynesením prvního rozsudku nebyla zohledněna skutečnost, že Bemba se snažil páchání zločinů zabránit, když se o nich dozvěděl. Soudkyně rovněž uvedla, že je nutné zohlednit, jak těžké bylo pro Bembu ovlivnit rebely, jelikož byli daleko. Dva z pěti soudců se zrušením rozsudku nesouhlasili.

Bemba byl nejvýše postaveným politikem odsouzeným stálým soudem pro válečné zločiny a jeho případ byl považován za precedens, na základě kterého mohou generálové a politici zodpovídat za válečné zločiny svých podřízených.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že zrušení rozsudku nad Bembou je ranou pro oběti hrůzné kampaně sexuálního násilí. V procesu vypovídalo přes 5000 přeživších. 

Někdejší viceprezident Konžské demokratické republiky zbohatl v letech, kdy měl blízký vztah s bývalým vůdcem Konga Mobutuem Sesem Sekou. Do vlády se dostal v roce 2003 za úřadování současného prezidenta Josepha Kabily v rámci dohody o rozdělení moci, která ukončila několikaletý konflikt. Kabila zůstal v prezidentském křesle, přestože mu koncem roku 2016 vypršel mandát. Definitivně odstoupit by měl letos v prosinci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 17:12 Aktualizováno V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní obytný dům, v jehož troskách zahynuli…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama