Příběh dívky (19), která má být popravena za vraždu manžela: Příbuzní mě drželi za ruce i nohy, pak mě muž znásilnil

Chartúm - Příběh súdánské teenagerky Noury Husejnové znají lidé po celém světe. Devatenáctiletá dívka se pokusila utéct před nechtěným manželstvím, rodina ji však přelstila a ona nakonec svého o šestnáct let staršího manžela zabila. Hájí se tím, že ji předtím její manžel za pomoci tří dalších mužů znásilnil. Přesto ji soud v Chartúmu v květnu na základě práva šaría odsoudil k trestu smrti oběšením. CNN teď přináší její svědectví toho, co se vlastně stalo.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Trest smrti

O osud mladé dívky se zajímá celý svět. Mezinárodní kampaň žádá súdánského prezidenta, aby Husejnové udělil milost. CNN získala svědectví přímo od 19leté Súdánky, která v současné době čeká na obnovu řízení ve věznici v Omdurmanu. Její příběh způsobil, že se pozornost světa zaměřila na vynucená manželství a manželská znásilnění v Súdánu, kde je zákonný věk k uzavření manželství pouhých 10 let a kde znásilnění v manželství není považováno zločin.

Rodina přinutila dívku k domluvenému sňatku už když jí bylo 15 let. Zároveň jí ale dovolila ukončit školu. O tři roky později po veřejném sňatku se její manžel pokusil manželství naplnit. Poté, co s ním dívka odmítla mít na „svatební cestě" styk, ji podle jejích slov znásilnil, zatímco členové jeho rodiny ji násilím drželi. O den později se ji její manžel snažil znovu znásilnit a ona ho ubodala k smrti. Když u svých rodičů hledala podporu, udali ji na policii.

Dívka novinářům popsala podrobnosti

„Řekl mým rodičům, že by si mě chtěl vzít, když jsem byla v osmém ročníku. Ošálili mě. Poprvé jsem ho viděla týden poté, co mému strýci navrhl, že si mě vezme. Když mi to poprvé řekli, odmítla jsem. Řekla jsem jim, že se nechci vdávat a že chci studovat,“ popisuje Noura.

„Hovořila jsem přímo s ním a řekla mu: Nechci se za tebe provdat. Utekla jsem do Sinnaru do domu mé tety, ale o dva dny později mě přivedli zpátky. Dva týdny poté, co mě poprvé požádal, se v našem domě konaly náboženské obřady. Poté jsem s ním vůbec nekomunikovala. Když navštívil náš dům, já jsem odjela. Řekla jsem mu, že ho nechci,“ cituje CNN mladou dívku.

Svatební obřad byl o tři roky později, když udělala závěrečné zkoušky. „Provedli všechny obvyklé rituály pro svatbu, jeho rodina na tom byla lépe, ale po celou tu dobu jsem od něho nic nepřijímala - ani penny. Byla jsem ochromena hněvem, nechtěla jsem ho. Seděla jsem v kadeřnictví a uvažovala o sebevraždě. Seděla jsem vedle něj a plakala. V autě se ke mně neustále přibližoval a já jsem se stále odsunovala. Přijeli jsme do líbánkového bytu, zamkla jsem se do jedné z ložnic a oblečená jsem si lehla,“ popisuje osudové momenty.

„Tak to pokračovalo - odmítla jsem jíst, odmítla jsem opustit svůj pokoj. Třetí den mi řekl, že je čas, abych otevřela dveře, aby je nemusel vylomit. Odmítla jsem, ale když spal, vyklouzla jsem a zjistila, že dveře do bytu jsou zamčené. Devátý den přišli jeho příbuzní, jeho strýc mi řekl, abych šla do ložnice. Zatáhl mě za paži do ložnice a další bratranec mě udeřil. Společně mi roztrhali oblečení. Jeho strýc mě chytil za nohy a ostatní dva mi drželi paže. On se svlékl a vzal si mě, i když jsem plakala a křičela. Nakonec opustili pokoj. Krvácela jsem, spala jsem nahá,“ tvrdí Nouri.

Druhý den ji manžel opět povalil na postel a pokusil se ji znovu znásilnit. „Bránila jsem se a moje ruka našla pod polštářem nůž. Začali jsme se o něj přetahovat. Pořezal mi ruku a kousl mě do ramena. Šla jsem do domu svých rodičů. Netušila jsem, jak jsem se tam dostala. Stále jsem držela nůž,“ řekla novinářům dívka, která byla za svůj čin odsouzena k smrti.

Takhle si prý svůj život nikdy nepředstavovala. „Doufala jsem, že dokončím studium práva a pak se vdám, můj sen je být soudcem,“ dodala dívka.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indickém oceánu zachránili zraněného jachtaře, drama trvalo tři dny

24.09.2018 11:46 Dillí - Indický jachtař Abhiláš Tomy je po třech dnech od své nehody v Indickém oceánu při vědomí a…

Piráti přepadli u Nigérie švýcarskou loď, unesli část posádky

23.09.2018 15:42 Abuja - Švýcarská lodní přepravní společnost dnes oznámila, že piráti přepadli u pobřeží Nigérie…

Neštěstí na Viktoriině jezeře má přes 200 obětí. Muž přežil ve vzduchové…

22.09.2018 17:38 Aktualizováno Dodoma - Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů…

Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat…

22.09.2018 07:47 Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama