Na premiéra při projevu hodili granát: 154 zraněných, jeden mrtvý

Addis Abeba/Harare - Projev nového etiopského premiéra přerušila exploze. Jeden člověk zemřel, zranění trpělo 154 lidí. Deset jich je v kritickém stavu. Předsedu vlády Abiye Ahmeda (41) z místa incidentu odvezla ochranka. Útočník, který do davu hodil granát, byl zadržen. K podobné události došlo dnes také v Zimbabwe.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Projev premiéra přerušila exploze

"Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na podium, kde byl premiér," uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyoum Teshome s tím, že v souvislosti s incidentem byli zadrženi tři podezřelí- dva muži a žena. Premiérova kancelář později potvrdila, že zbraní byl granát. Agentura AP s odkazem na svědka napsala, že útočník měl na sobě policejní uniformu a byl zadržen.

zdroj: YouTube

Premiér po incidentu v televizním projevu incident označil za "neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii". Zda si incident vyžádal mrtvé nebylo zprvu jasné. Premiér sice v projevu hovořil o několika mrtvých, následně ale jeho kancelář uvedla, že nikdo nezemřel. Ministerstvo zdravotnictví nakonec oznámilo, že 154 lidí bylo zraněno a jeden člověk přišel o život.

Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců. Obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou. S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. 

Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998-2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace. Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. 

Exploze zranila v Zimbabwe oba viceprezidenty

Výbuch na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy (75) dnes poranil několik lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Podle svědků se exploze ozvala ve chvíli, kdy hlava státu dokončila projev na stadionu ve druhém největším zimbabwském městě Bulawayo. Mnangagwa právě opouštěl pódium obklopen svými asistenty a výbuch jej podle mluvčího nezasáhl.

Méně štěstí měli oba jeho zástupci v úřadě, viceprezidenti Constantino Chiwenga a Kembo Mohadi, kteří stejně jako jeden z vládních ministrů utrpěli lehčí zranění. Ošetřeno bylo i několik dalších lidí z okolí prezidenta včetně členů jeho ochranky. 

Mnangagwa, který bude 30. července úřad obhajovat v prezidentských volbách, označil výbuch za "zbabělý čin". Po původci exploze úřady pátrají.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů malárie se loni ustálil. V minulosti však klesal, varuje WHO

19.11.2018 17:02 Zatímco v předešlých letech počet případů malárie celosvětově plynule klesal, loni se jejich počet…

Pijeme vodu ze záchodu, máme tuberkulózu, umíráme tu. Poslali nás do pekla…

16.11.2018 23:37 Aktualizováno V libyjských detenčních táborech se podle některých údajů nachází zhruba 30.000 migrantů a po celém…

Krvavé střety muslimů s křesťany: Boje středoafrických milic si vyžádaly…

16.11.2018 21:08 Sedmatřicet mrtvých bylo dnes nalezeno ve středoafrickém městě Alindao, kde se ve čtvrtek střetly…

Maroko má nejrychlejší vlak v Africe, první jízdu s králem absolvoval i…

16.11.2018 13:08 Maroko ve čtvrtek slavnostně otevřelo novou železnici, po které bude jezdit zatím nejrychlejší vlak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama