Útok granátem na premiéra v Etiopii už má dva mrtvé, několik zraněných bojuje o život

Addis Abeba - Bilance obětí sobotního granátového útoku v Etiopii stoupla na dva mrtvé. Zraněno bylo přes 150 lidí. Exploze nastala poté, co premiér Abiy Ahmed dokončil svůj projev před desítkami tisíc stoupenců na náměstí Meskel v centru hlavního města.

Přidejte svůj názor

Etiopie

Jeden člověk zřejmě zemřel na místě, další zraněním podlehl později. Ve vážném stavu je několik osob.

zdroj: YouTube

Etiopská státní tisková agentura oznámila, že šest lidí podezřelých ze zapojení do útoku bylo zatčeno. Bližší podrobnosti úřady nesdělily a žádná skupina se k útoku nepřihlásila. Organizátor akce Seyoum Teshome uvedl, že útok byl zacílen na premiéra. Ten později v televizním projevu řekl, že šlo o politicky motivovaný čin odpůrců jeho programu.

V sobotu večer Abiy navštívil nemocnice, kam byli převezeni zranění. V neděli hlavní fotbalové týmy v zemi zorganizovaly kampaň s cílem získat dárce krve pro oběti útoku.

Abiy, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Zároveň se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.

S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí na Viktoriině jezeře má přes 200 obětí. Muž přežil ve vzduchové…

22.09.2018 17:38 Aktualizováno Dodoma - Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů…

Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat…

22.09.2018 07:47 Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na…

Tanzanie vyhlásila válku antikoncepci: Vláda zatrhla aktivity americké…

22.09.2018 07:40 Dodoma - Americká nevládní organizace FHI 360 již nesmí v Tanzanii inzerovat služby plánovaného…

Zkáza trajektu na Viktoriině jezeře: Nejméně 136 mrtvých, přes 200…

21.09.2018 19:55 Aktualizováno Dodoma - Nejméně 86 mrtvých si podle aktualizované bilance vyžádala čtvrteční zkáza trajektu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama