Záchytná střediska pro migranty? Severoafrické státy odmítají nápady EU

Alžír/Rabat – Z Evropské unie se ozývají návrhy, že by se na africkém kontinentu měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící do Evropy. To ale severoafrické země odmítají.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Severní Afrika

Země ležící na severu Afriky se jedna po druhé začaly vymezovat vůči návrhům EU. Nechuť zřizovat nová centra na svém území projevila v předchozích dnech jako první Libye, která je už tak zahlcená desítkami tisíc migrantů.

Alžírský ministr zahraničí Abdal Kádir Misálih dnes zcela vyloučil, že by se v jeho zemi měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící z Afriky do Evropy. "Nepřipadá absolutně v úvahu, aby Alžírsko otevíralo záchytná centra pro pokoutné migranty na svém území," prohlásil ministr s tím, že EU má prostředky pro řešení krize.

Šéf marocké diplomacie Násir Búrita to vidí podobně. „Maroko odmítá a vždy odmítalo takovéto metody řešení otázky migračních toků," řekl dnes po setkání se svým španělským protějškem Josepem Borrellem. Odsoudil také snahu o příliš „snadná řešení" a „kontraproduktivní mechanismy".

Ze zemí EU, jejichž nejvyšší představitelé se dnes na jednání v Bruselu věnují hlavně problému migrace, zaznívají názory, že by se zmíněná střediska měla budovat už v afrických zemích. Kromě Libye, Alžírska či Maroka se uvažuje i o Tunisku nebo evropské Albánii. Cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Viktoriině jezeře se převrhl trajekt. Utonulo přes 200 lidí, obává se…

20.09.2018 21:55 Aktualizováno Nairobi - Nejméně 44 lidí dnes zahynulo, když se na Viktoriině jezeře v Tanzanii převrhl trajekt. S…

Svět se zmítá v dětské krizi. Chybí jídlo i vzdělání

19.09.2018 20:25 Aktualizováno Nejohrožovanější skupinou všech katastrof, válečných událostí a hroutících se států jsou děti.…

Salviniho výrok o uprchlících? Nejdřiv dopálil Lucembursko, teď se…

19.09.2018 15:39 Řím/Addis Abeba - Africká unie (AU) kritizovala italského ministra vnitra Mattea Salviniho za jeho…

AI vyzývá Egypt, aby propustil vězně držené za vyjádření názoru

18.09.2018 21:56 Káhira - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes důrazně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama