U Libye se potopil nafukovací člun s uprchlíky, přes 100 mrtvých

Tripolis - Snaha migrantů dostat se do EU nepolevuje navzdory vysokému riziku, které obnáší plavba přes Středomoří na chatrných a přeplněných člunech. Na moři východně od libyjské metropole se dnes potopil člun s uprchlíky. Zahynulo nejméně sto lidí, 16 běženců zachránila pobřežní stráž. Z moře byla vylovena těla tří dětí.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Na palubě nafukovacího člunu bylo 120 uprchlíků. Neštěstí se stalo zhruba šest kilometrů od libyjských břehů.

Všech 16 zachráněných jsou mladí muži a většina z nich je z Jemenu, Gambie, Zambie a ze Súdánu. Člun podle nich vyplul ráno z Karabúllí a po několika hodinách se ozval výbuch a motor začal hořet. Do člunu začala natékat voda a uprchlíci se snažili zachytit části plavidla nebo kanystrů s pohonnými hmotami, které spadly do vody. Lidi v moři jako první spatřili rybáři, kteří přivolali stráž.

zdroj: YouTube

"Když jsem viděl, kolik je v člunu lidí, odmítl jsem nastoupit, protože nám řekli, že nás bude dvacet," řekl Jemenec Amrí Svílah (26), který je jedním ze zachráněných. Převáděči ho prý napadli a přinutili nastoupit. "Bylo se mnou pět Jemenců a všichni jsou pryč," sdělil muž. Podle něj bylo ve člunu mnoho rodin z Maroka.

Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy. Od loňského léta počet vypravených člunů s migranty výrazně klesl, a to i díky zvýšené aktivitě libyjské stráže podporované Evropskou unií. Příslušníci stráže často zadrží čluny dříve, než se dostanou k mezinárodním lodím, které by je přepravily do Evropy.

Libye je v chaotickém stavu i sedm let po skončení občanské války. Kromě dvou vlád se o moc přetahuje řada uskupení a bojůvek. 

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět se zmítá v dětské krizi. Chybí jídlo i vzdělání

19.09.2018 20:25 Aktualizováno Nejohrožovanější skupinou všech katastrof, válečných událostí a hroutících se států jsou děti.…

Salviniho výrok o uprchlících? Nejdřiv dopálil Lucembursko, teď se…

19.09.2018 15:39 Řím/Addis Abeba - Africká unie (AU) kritizovala italského ministra vnitra Mattea Salviniho za jeho…

AI vyzývá Egypt, aby propustil vězně držené za vyjádření názoru

18.09.2018 21:56 Káhira - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes důrazně…

Izrael přijme jen tisíc etiopských Židů. Plivanec do tváře, bouří se…

17.09.2018 21:33 Jeruzalém - Izraelská vláda oznámila, že schválila přijetí tisícovky etiopských Židů. V africké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama