Ze Středomoří je opět hřbitov. Mezi Libyí a Evropou se letos utopilo na 1000 uprchlíků

Tripolis/Ženeva - Pokus dostat z Libye do EU přes Středozemní moře letos nepřežilo už 1000 uprchlíků. Situace se rapidně zhoršuje v posledních dnech, kdy se na moře vydávají další migranti. Nárůst počtu plaveb může souviset i s ukončením ramadánu a s počasím.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za poslední dny přišlo na cestě o život 204 lidí, které převaděči posadili do přetížených člunů. V pátek z jedné lodě přišlo o život 103 lidí, další pak v neděli, kdy se východně od Tripolisu potopil další člun.

Ve srovnání s prvním půlrokem loňského roku nicméně letos na moři zemřelo méně lidí. Pozemní trasa saharskou oblastí a následná plavba přes Středozemní moře však zůstává životu nejnebezpečnější migrační cestou na světě a polarizuje evropskou politiku, poznamenala agentura Reuters.

"Úmrtí u libyjského pobřeží znepokojivě přibývá," upozornil šéf OIM pro Libyi Usmán Bilbijsí. Převaděči podle něj zneužívají zoufalství uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy dříve, než Evropa proti plavbám přes moře zasáhne.

Od pátku do neděle stráž na libyjské pobřeží vrátila skoro 1000 lidí, od začátku roku pak zhruba 10.000. Uprchlíci jsou v Libyi předáváni do záchytných center, ale podmínky panující v těchto zařízeních vyvolávají otázky. "Uprchlíci, které vrátí libyjská pobřežní hlídka, by neměli být automaticky předáváni do záchytných center. Ta budou přeplněná a životní podmínky v nich se s nedávným nárůstem počtu uprchlíků zhorší," řekl Bilbijsí.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí na Viktoriině jezeře má přes 200 obětí. Muž přežil ve vzduchové…

22.09.2018 17:38 Aktualizováno Dodoma - Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů…

Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat…

22.09.2018 07:47 Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na…

Tanzanie vyhlásila válku antikoncepci: Vláda zatrhla aktivity americké…

22.09.2018 07:40 Dodoma - Americká nevládní organizace FHI 360 již nesmí v Tanzanii inzerovat služby plánovaného…

Zkáza trajektu na Viktoriině jezeře: Nejméně 136 mrtvých, přes 200…

21.09.2018 19:55 Aktualizováno Dodoma - Nejméně 86 mrtvých si podle aktualizované bilance vyžádala čtvrteční zkáza trajektu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama