Ze Středomoří je opět hřbitov. Mezi Libyí a Evropou se letos utopilo na 1000 uprchlíků

Tripolis/Ženeva - Pokus dostat z Libye do EU přes Středozemní moře letos nepřežilo už 1000 uprchlíků. Situace se rapidně zhoršuje v posledních dnech, kdy se na moře vydávají další migranti. Nárůst počtu plaveb může souviset i s ukončením ramadánu a s počasím.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za poslední dny přišlo na cestě o život 204 lidí, které převaděči posadili do přetížených člunů. V pátek z jedné lodě přišlo o život 103 lidí, další pak v neděli, kdy se východně od Tripolisu potopil další člun.

Ve srovnání s prvním půlrokem loňského roku nicméně letos na moři zemřelo méně lidí. Pozemní trasa saharskou oblastí a následná plavba přes Středozemní moře však zůstává životu nejnebezpečnější migrační cestou na světě a polarizuje evropskou politiku, poznamenala agentura Reuters.

"Úmrtí u libyjského pobřeží znepokojivě přibývá," upozornil šéf OIM pro Libyi Usmán Bilbijsí. Převaděči podle něj zneužívají zoufalství uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy dříve, než Evropa proti plavbám přes moře zasáhne.

Od pátku do neděle stráž na libyjské pobřeží vrátila skoro 1000 lidí, od začátku roku pak zhruba 10.000. Uprchlíci jsou v Libyi předáváni do záchytných center, ale podmínky panující v těchto zařízeních vyvolávají otázky. "Uprchlíci, které vrátí libyjská pobřežní hlídka, by neměli být automaticky předáváni do záchytných center. Ta budou přeplněná a životní podmínky v nich se s nedávným nárůstem počtu uprchlíků zhorší," řekl Bilbijsí.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok v Egyptě: Na místě panuje zmatek, 15 mrtvých nebo…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Teroristický útok na armádní kontrolní stanoviště na severu Sinaje si vyžádal životy sedmi útočníků…

Nigerijská komise posunula volby o týden

16.02.2019 16:22 Aktualizováno Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii, které se měly konat dnes, posunula nigerijská Nezávislá…

V Africe je v pohybu 30 milionů uprchlíků. Přijdou do Evropy?

16.02.2019 09:42 V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů…

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama