Keňský osud řeší zásadní otázku: Kdo může za smrt dívky po neodborně provedené interrupci?

Nairobi - Nese keňská vláda vinu za smrt mladé Keňanky, která zemřela na komplikace po potratu provedeném mimo zdravotnický systém? Právě o této otázce teď rozhoduje keňský nejvyšší soud.

Keňa
doporučujeme

Na soud se obrátily matka mrtvé dívky a svaz právniček.  Dívka, označovaná kvůli utajení jejího jména iniciálami JMM, byla v roce 2014 ve svých 15 letech násilím přinucela ke styku. Otěhotněla a kvůli tomu podstoupila neodborný potrat, který zanechal komplikace. Zemřela na ně letos v červnu.

Její matka a federace právniček už v roce 2015 zveřejnily petici, podle níž úřady neposkytly dívce po zákroku náležitou péči. Petice vyzývá vládu, aby umožnila ženám snadnější přístup k odborné interrupci.

Soud vyslýchal svědky tři dny a další slyšení stanovil na září. Očekává se, že soud vynese rozsudek do konce roku.

„Utrpení mé dcery a její tragické smrti se dalo předejít. Kdyby si Keňa víc vážila jejího života a práv, dnes by tu byla...Keňa neumožňuje bezpečné a dostupné potraty," myslí si matka mrtvé dívky.

Keňská ústava revidovaná v roce 2010 umožňuje provádět potraty, je-li ohrožen život matky nebo v naléhavých případech. Podle kritiků je ale země pod silným vlivem křesťanských organizací, takže od roku 2010 se přístup žen k interrupci ještě zkomplikoval.

Evelyne Opondová řídí centrum zabývající se reprodukčním právem, které zastupuje žalobkyně u soudu. Opondová řekla, že komplikace, jimž čelila JMM, jsou důsledkem postupu Keni vůči službám, jež mají zajistit bezpečné interrupce.

U dívky se objevila infekce, prošla čtyřmi nemocnicemi, ale personál nevěděl, jak ji léčit. Selhaly jí ledviny a několik měsíců před smrtí byla upoutána na lůžko. Kvůli pomalé léčbě tak nemohly zvrátit následky špatně provedené interrupce. Žalující strana žádá odškodnění pro rodinu dívky a obnovení pokynů pro provádění odborných potratů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednotka SEAL musela rychle do akce. V Nigérii osvobodila uneseného…

31.10.2020 16:09 Armáda Spojených států dnes provedla na severu Nigérie operaci, při níž osvobodila z rukou…

U pobřeží Senegalu se utopilo 140 uprchlíků

29.10.2020 17:55 U Senegalu se při ztroskotání lodi utopilo nejméně 140 uprchlíků. Informovala o tom dnes…

Teroristický útok na klub a hotel v Bamaku: Dva islamisté odsouzeni k…

29.10.2020 08:32 Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli…

Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám…

28.10.2020 16:10 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama