Tunis odmítá přijmout loď se 40 běženci. Na moři živoří už 11 dní

Tunis/Řím - Loď se 40 africkými uprchlíky je už déle než týden na moři u Tuniska bez pomoci. Mundží Slím z Červeného půlměsíce řekl, že tuniské úřady jsou toho názoru, že migranty má přijmout Itálie nebo Malta. Italské přístavy zůstanou zatím otevřené pro lodě unijní mise Sophia, které na palubě povezou běžence.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ilustrační foto

Loď je 12 námořních mil (22 kilometrů) od břehu. "Afričtí migranti jsou ve špatném stavu, protože kapitán plavidla odmítl pomoc, aby tak donutil tuniské úřady běžence přijmout. Ani po 11 dnech se ale nedospělo k řešení," řekl Slím.

Není jasné, odkud lidé ve skupině pocházejí a odkud vyrazili, než je tuniské plavidlo zachránilo. Francouzský portál InfoMigrants minulý týden informoval, že dřevěná loď se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplula z Libye. Po pěti dnech se loď po poruše motoru unášená proudy přiblížila k těžební plošině u tuniského pobřeží. Na palubu pak vzala uprchlíky loď Sarost 5.

Italská vláda uzavřela své přístavy pro lodě pomáhající uprchlíkům a požaduje, aby se o břemeno přijímání běženců podělily další členské země EU. 

U tuniských břehů se stala jedna z největších tragédií, když se tam v červnu potopila loď s 80 uprchlíky. Podle Reuters v Tunisku přibývá převaděčů, protože Libye, která dosud byla na severoafrickém pobřeží hlavním výchozím bodem pro uprchlické lodě, zpřísnila kontroly na moři.

Italské přístavy zůstanou zatím otevřené pro lodě unijní mise Sophia, řekl dnes v Berlíně italský ministr zahraničí Enzo Moavero Milanesi po setkáním se svým německým protějškem Heiko Maasem.

Itálie, jejíž nynější vláda složená z protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd prosazuje výrazně tvrdší migrační politiku, opakovaně pohrozila, že nebude přijímat žádné lodě s běženci, ať už by šlo o plavidla neziskových organizací nebo zemí, které se účastní operace Sophia ve Středozemním moři.

Minulý pátek se představitelé unijních států dohodli, že se do pěti týdnů sjednotí na nové strategii mise Sophia. Ještě před tímto rozhodnutím nařídil italský šéf mise Enrico Credendino všem lodím zapojených do operace, aby se stáhly z míst nasazení a do dneška zakotvily v přístavech. Ještě v neděli pak nebylo jasné, zda bude mise v současné přechodné fázi pokračovat.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egyptští vojáci na Sinaji za osm měsíců zabili 450 radikálů

16.10.2018 20:11 Egyptští vojáci za minulých osm měsíců zabili na Sinajském poloostrově 450 radikálů. Oznámil to…

Nálet amerických letadel v Somálsku zabil 60 ozbrojenců

16.10.2018 19:47 Zhruba 60 ozbrojenců islamistického hnutí Šabáb zemřelo při americkém náletu ve středním Somálsku.…

Znásilňování v prestižní charitě? Aféra se znovu prošetří. Desítky obětí,…

16.10.2018 14:33 Liberijská vláda začala vyšetřovat americkou charitativní organizaci More Than Me (Víc než já)…

Rusko v Libyi: Chystá se z ní udělat „novou Sýrii“ a ovládnout migrační…

16.10.2018 12:26 Tripolis - Od pádu diktátora Muammara Kaddáfího se Libye nachází ve stavu neustálého chaosu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama