Zimbabwe se řítí do chaosu? Výsledky voleb nejisté, vypukly první nepokoje

Harare - Zimbabwská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělních volbách získala v parlamentu absolutní většinu. Podle volební komise by výsledky prezidentských voleb mohly být známy až v pátek či v sobotu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmerson Mnangagwa

Z 210 křesel má ZANU-PF podle volební komise prozatím 110, zatímco opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) 41. Sčítání hlasů, které rozhodnou o rozdělení dalších 59 křesel, pokračuje.

Zimbabwští voliči vybírali v pondělí také novou hlavu státu. Podle agentury Reuters aktuální výsledky naznačují, že by se mohl prosadit 75letý Emmerson Mnangagwa. V úterý přitom MDC za vítěze prezidentských voleb prohlásilo svého kandidáta, 40letého Nelsona Chamisu. MDC má větší podporu ve městech, zatímco ZANU-PF podpořili především voliči na venkově.

Navzdory očekávání, že dnes oznámí výsledky prezidentských voleb, tak ale volební komise neučinila. Podle ní musí výsledky před zveřejněním potvrdit zástupci všech 23 kandidátů, značná část jich ale nedorazila. Jak prezidentské volby dopadly, by mělo být známo nejpozději v sobotu. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se osmého září konat druhé kolo.

Před budovou, kde se volební komise dnes sešla, aby informovala o sčítání hlasů, se shromáždila zhruba stovka příznivců opoziční MDC. Demonstranti obviňují vládu z manipulace voleb. V některých ulicích metropole Harare podle agentury Reuters hoří pneumatiky. Policie proti protestujícím použila slzný plyn.

"Vyhráli jsme (tyto volby) společně. Jakkoli velká manipulace s výsledky vaši vůli nezmění," napsal na twitteru lídr opozice Chamisa. MDC už dříve uvedla, že považuje volby za zmanipulované. Volební komise podle ní vyhlášení výsledků zdržuje schválně.

Pozorovatelé EU zaznamenali v rámci voleb několik problémů včetně zastrašování voličů, nedůvěry ve volební komisi a zaujatosti médií. Kandidující politické strany měly podle nich "nerovné šance". Oproti minulým letům ale pondělní volby znamenaly "jasné zlepšení", uvedli pozorovatelů EU.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklóna v Mosabiku: Tisíc mrtvých další tisíce v ohrožení

18.03.2019 18:20 Mosambický prezident Filipe Nyusi dnes prohlásil, že tropická cyklóna Idai, která zasáhla…

Alžírské odbory odmítly dialog s režimem, chtějí pád prezidenta Butefliky

18.03.2019 11:27 Třináct alžírských odborových svazů odmítlo zahájit dialog s režimem i snahy nově jmenovaného…

Cyklóna Idai pustoší Afriku. Téměř 200 mrtvých a stovky pohřešovaných

17.03.2019 22:06 Tropická cyklóna Idai, která zasáhla jihovýchod Afriky, si vyžádala v Mosambiku, Zimbabwe a Malawi…

V Addis Abedě se lidé rozloučily s oběťmi z Boeingu 737 MAX 8

17.03.2019 14:16 Tisíce lidí se dnes v katedrále Nejsvětější trojice v etiopské metropoli Addis Abeba zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama