Zimbabwe se řítí do chaosu? Výsledky voleb nejisté, vypukly první nepokoje

Harare - Zimbabwská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělních volbách získala v parlamentu absolutní většinu. Podle volební komise by výsledky prezidentských voleb mohly být známy až v pátek či v sobotu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmerson Mnangagwa

Z 210 křesel má ZANU-PF podle volební komise prozatím 110, zatímco opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) 41. Sčítání hlasů, které rozhodnou o rozdělení dalších 59 křesel, pokračuje.

Zimbabwští voliči vybírali v pondělí také novou hlavu státu. Podle agentury Reuters aktuální výsledky naznačují, že by se mohl prosadit 75letý Emmerson Mnangagwa. V úterý přitom MDC za vítěze prezidentských voleb prohlásilo svého kandidáta, 40letého Nelsona Chamisu. MDC má větší podporu ve městech, zatímco ZANU-PF podpořili především voliči na venkově.

Navzdory očekávání, že dnes oznámí výsledky prezidentských voleb, tak ale volební komise neučinila. Podle ní musí výsledky před zveřejněním potvrdit zástupci všech 23 kandidátů, značná část jich ale nedorazila. Jak prezidentské volby dopadly, by mělo být známo nejpozději v sobotu. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se osmého září konat druhé kolo.

Před budovou, kde se volební komise dnes sešla, aby informovala o sčítání hlasů, se shromáždila zhruba stovka příznivců opoziční MDC. Demonstranti obviňují vládu z manipulace voleb. V některých ulicích metropole Harare podle agentury Reuters hoří pneumatiky. Policie proti protestujícím použila slzný plyn.

"Vyhráli jsme (tyto volby) společně. Jakkoli velká manipulace s výsledky vaši vůli nezmění," napsal na twitteru lídr opozice Chamisa. MDC už dříve uvedla, že považuje volby za zmanipulované. Volební komise podle ní vyhlášení výsledků zdržuje schválně.

Pozorovatelé EU zaznamenali v rámci voleb několik problémů včetně zastrašování voličů, nedůvěry ve volební komisi a zaujatosti médií. Kandidující politické strany měly podle nich "nerovné šance". Oproti minulým letům ale pondělní volby znamenaly "jasné zlepšení", uvedli pozorovatelů EU.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maroko deportuje 141 migrantů. Byli zatčeni při invazi do enklávy Melilla

22.10.2018 16:40 Maroko dnes oznámilo, že deportuje 141 migrantů, kteří se v neděli neúspěšně pokusili dostat přes…

Rebelové zaútočili v epicentru eboly v Kongu. Zabili 13 civilistů, unesli…

21.10.2018 12:24 Aktualizováno Konžští rebelové zabili 13 civilistů a unesli více než desítku dětí v oblasti na severovýchodě…

55 mrtvých při střetech muslimů s křesťany. Krveprolití začalo hádkou na…

21.10.2018 07:56 Nejméně 55 obětí si tento týden vyžádaly střety mezi muslimy a křesťany ve státě Kaduna na severu…

Hrozivá autonehoda na dálnici: 27 mrtvých včetně malých dětí

20.10.2018 16:04 Nejméně 27 lidí, včetně malých dětí, se stalo obětí páteční těžké dopravní nehody na dálnici v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama