Mali volí prezidenta. Džihádisté vypálili volební místnost, šéfa komise zavraždili

Bamako - V Mali se dnes koná druhé kolo prezidentských voleb. Dosavadní hlava státu Ibrahim Boubacar Keita (73) se utká s lídrem opozice, jímž je stejně jako před pěti lety Soumaila Cissé (68). První kolo voleb, které se konalo 29. července, poznamenaly útoky ozbrojenců a další bezpečnostní incidenty. Nejinak je tomu i dnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ibrahim Boubacar Keita, nový prezident Mali

Na dnešní hlasování dohlíží tisíce vojáků a policistů. Vláda ke dříve vyčleněným 30.000 příslušníkům bezpečnostních složek nařídila nasazení dalších šesti tisíců. Islamistům to však v krvavém řádění nezabránilo.

"Džihádisté přišli kolem půl druhé (15:30 SELČ) do volební místnosti v Arkodii. (...) Předseda místnosti chtěl utéct. Džihádisté po něm začali střílet a zabili ho," citovala agentura AFP místního politika. Ten dodal, že útočníci lidem "zakázali hlasovat". "Šest osob vešlo do volební místnosti a zavraždilo předsedu," potvrdil zdroj blízký malijské policii. Podle malijských volebních pozorovatelů pak útočníci volební místnost zapálili. 

Keita, kterého v prvním kole volilo 41,42 procenta voličů, je podle agentury AP favoritem i druhého kola hlasování. Cissé získal v prvním kole jen 17,8 procenta hlasů.

Útoky islamistů ovlivnily během prvního kola činnost zhruba pětiny z 23.000 volebních místností. Přes 700 z nich zůstalo kvůli hrozbám ze strany islamistů uzavřených úplně. Obavy z útoků provázejí i dnešní hlasování, které má zatím jen malou volební účast.

Vítěz letošního klání bude mít před sebou nelehký úkol, upozorňuje agentura AFP. Zajistit by totiž měl realizaci mírové dohody, kterou vláda v roce 2015 podepsala se separatistickými Tuarégy. Ti se v roce 2012 pokusili obsadit oblast na severu země. Jejich vpád pak vedl o rok později k francouzské intervenci.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální hrozba? V Kongu se opět šíří ebola, odborníci vyzývají k…

17.10.2018 21:38 Epidemie eboly v Kongu zatím nedosáhla takových rozměrů, aby bylo nutné vyhlásit ohrožení na…

Brutální vyhošťování tisíců lidí z Angoly? V Kongu to vře

17.10.2018 18:49 Kongo si dnes předvolalo angolského velvyslance kvůli vyhoštění tisíců Konžanů z Angoly. Podle…

Egyptští vojáci na Sinaji za osm měsíců zabili 450 radikálů

16.10.2018 20:11 Egyptští vojáci za minulých osm měsíců zabili na Sinajském poloostrově 450 radikálů. Oznámil to…

Nálet amerických letadel v Somálsku zabil 60 ozbrojenců

16.10.2018 19:47 Zhruba 60 ozbrojenců islamistického hnutí Šabáb zemřelo při americkém náletu ve středním Somálsku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama