Co neměli vidět zavraždění ruští novináři? Tajemní žoldáci tahají za nitky na nejvyšších místech

Bangui - Není žádným tajemstvím, že Rusko by se rádo opětovně stalo respektovanou velmocí. Jeho akce na Ukrajině a především na Blízkém východě naznačují, že se pokouší vyplnit místa, které USA postupně opouštějí. Případ žoldnéřské skupiny Vagner popsaný magazínem The Atlantic odhaluje, kde všude chce Rusko uplatňovat svůj vliv a jakou roli v jeho mocenských ambicích hrají najaté vojenské organizace.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

31. července tohoto roku byly ve Středoafrické republice nalezena těla tří Evropanů. Zjistilo, že se jedná o zavražděné novináře, dva z Ruska a jednoho z Ukrajiny. Podle nezávislé televize Douď novináři dokumentovali působení Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, především její snahy o zajištění dodávek zlata z zlatých dolů. Nejsou to jediní mrtví novináři spojení s žoldnéřskou společností. The Atlantic upozorňuje na záhadnou smrt ruského novináře Maxima Borodina, který spadl z balkónu či na novináře Denise Korotkova, který byl nucen se ukrýt poté, co obdržel výhružky smrti kvůli jeho zkoumání Vagnera.

Historie a úloha Vagnera

Ruská žoldnéřská společnost se angažovala v celé řadě s Ruskem spojených vojenských operací. Bojové zkušenosti získané během čečenských válek (Vagner byl oficiálně založen až v roce 2013, jeho členové jsou však veteráni z bojů o Čečnu) využila v bojích na Ukrajině i v Sýrii. Ačkoliv jako nearmádní jednotka nepatří pod ruské vojenské vedení, Vagner byl v Sýrii přepravován stejnými bojovými letadly a dostával stejnou zdravotní péči v ruských vojenských nemocnicích jako ruští vojáci.

Vagner se primárně nezodpovídá ruskému vojenskému vedení, ale ruskému oligarchovi Jevgenijovi Prigožinovi, majiteli sítě restaurací a blízkému Putinovi příteli, nazývanému „Putinův šéfkuchař“. Prigožin vlastní tzv. „továrnu trollů“, Agenturu pro výzkum interentu, která je financovaná jeho firmou LLC Concord Management and Consulting. Generálním ředitelem je Dmitrij Valerijevič Utkin, velitel Vagnerovi vojenské skupiny.

Prigožin též vlastní společnost Evro Polis, který podle ruských médií si vysloužila práva na zisky z ropných a plynových vrtů osvobozených ruskými žoldnéři od Islámského státu. Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov na dotaz novinářů ohledně této dohody řekl, že ruská vláda nesleduje „podnikatelskou činnost" ruských společností v zahraničí.

Tento incident ukazuje na velkou užitečnost ruských žoldnéřů pro Rusko. To od nich může dát kdykoliv ruce pryč a neztratit tvář. Když např. byly Islámským státem veřejně popraveni dva členové Vagnera, ruské vedení mohlo celou výbušnou situaci odbýt tvrzením, že se jednalo o „dobrovolníky“.  

Na druhou stranu, nezávislost ruských žoldnéřů může ruskému vedení způsobovat i vrásky na čele. V únoru Vagnerovi žoldáci spustili překvapivý útok na kurdské síly podporované Spojenými státy v severovýchodní Sýrii. Akce vedla k značným ztrátám na straně žoldáků a představovala velkou PR katastrofu pro Rusko, které muselo urychleně vysvětlovat, proč ruští žoldáci útočí na pozice USA a porušují tak přísně dodržované dohody mezi USA a Ruskem v Sýrii. Důvodem útoku zřejmě byla snaha o kontrolu ropných polích.

Ruské aktivity v Africe

Přes tuto katastrofu, Rusko využívá služeb Vagnera i nadále. Podle dokumentů získaných novináři Vagner cvičí vládní vojenské jednotky Středoafrické republiky. Rusko jeho zapojení popírá. Rádio Svobodná Evropa však upozorňuje, že členové Vagnera jsou mezi pěti vojenskými a 170 civilními poradci, které Rusko oficiálně vyslalo, aby pomohlo slabé vládě získat vojenskou převahu nad tamními teroristickými skupinami.

Středoafrická republika je podle Světové banky nejchudší země světě, má však poměrně bohaté zásoby surovin, především diamantů, zlata či uranu. Podle analytiků se Rusko angažuje v zemi především proto, aby získalo přístup k těmto komoditám. Evžen Korendjasov, bývalý velvyslanec v řadě afrických zemí, přiznal serveru Financial Times, že Rusko se snaží dohnat další země jako USA, Francie či Čína, které mají zájem na získání vlivu a surovinového bohatství v Africe. „Každý chce zdroje v Africe," upozorňuje Korendjasov.

Středoafrická republika představuje pro Rusko zázemí, odkud může expandovat do dalších zemí Afriky. Jak podotýká The Atlantic, výhodou země pro Rusko je, že USA ji opustily a Francouzi jako bývalí kolonisté zde jsou velmi neoblíbení. Jako na Blízkém východě, i v Africe by se Rusko rádo stalo hlavním hráčem ovlivňujícím budoucnost kontinentu. Podle agentury Bloomberg Vagnerův obchodní model, kdy žoldáci zajišťují zdroje výměnou za zajištění bezpečnosti, mu v tom může velmi pomoci.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec epidemie v nedohlednu? Ebola bude řádit nejméně půl roku

13.11.2018 22:23 Dosud nejhorší epidemie eboly v Kongu, která si vyžádala přes dvě stovky životů, potrvá podle…

V Palermu se jedná o Libyi. Přijel i generál Haftar, Čechy zastupuje Babiš

12.11.2018 21:44 Aktualizováno Slavnostní večeří, ale v nejisté atmosféře dnes v sicilské metropoli Palermo začala dvoudenní…

Velká razie v Etiopii: Kkvůli zločinům minulé vlády bylo zadrženo 63 osob

12.11.2018 20:58 V Etiopii bylo zatčeno 63 členů zpravodajské služby, vojáků a podnikatelů v souvislosti s…

Italská konference o Libyi bude hlavně o Francii, píše The Economist

12.11.2018 18:15 Italská populistická vláda bude pro jednou ráda, že Středozemní moře překoná skupina Afričanů.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama