V Jižním Súdánu opět vypukla válka, jen dva dny po podepsání mírové dohody

Juba - Nové boje propukly v Jižním Súdánu, a to jen dva dny poté, co znepřátelené strany podepsaly mírovou dohodu o ukončení občanské války. Obě strany se navzájem obviňují z nových útoků, informovala agentura AP. Zatím není známo, zda si boje vyžádaly nějaké oběti na životech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Armáda Jižního Súdánu

Střety propukly dnes ráno, kdy podle opozice zaútočili vládní vojáci na opoziční základny. Podle mluvčího opozice Lama Paula Gabriela to dokazuje, že vláda to s mírem nemyslí vážně. Vláda tato tvrzení označila za propagandu a z útoků obvinila síly opozice, které se z pozic podél ugandských hranic snaží znovu obsadit část území.

Jižní Súdán se ocitl ve válce dva roky po svém vzniku v roce 2011. Vojenská konfrontace tehdy byla výsledkem sporu mezi prezidentem Salvou Kiirem a jeho tehdejším viceprezidentem, nynějším vůdcem ozbrojené opozice Riekem Macharem.

Konflikt si už v Jižním Súdánu vyžádal desetitisíce lidských životů a způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony dalších lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány, že nedovolují, aby se humanitární pomoc dostala k potřebným.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok v Egyptě: Na místě panuje zmatek, 15 mrtvých nebo…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Teroristický útok na armádní kontrolní stanoviště na severu Sinaje si vyžádal životy sedmi útočníků…

Nigerijská komise posunula volby o týden

16.02.2019 16:22 Aktualizováno Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii, které se měly konat dnes, posunula nigerijská Nezávislá…

V Africe je v pohybu 30 milionů uprchlíků. Přijdou do Evropy?

16.02.2019 09:42 V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů…

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama