Ebola v Kongu se vymyká kontrole. Nakažených je dvojnásobně více než v září

Humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) dnes vyjádřila znepokojení nad tím, že počet nově nakažených ebolou na severovýchodě Konga se v říjnu oproti minulému měsíci více než zdvojnásobil. Napsala to agentura AP. Podle dnes vydaného prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) potrvá epidemie v oblasti nejméně tři až čtyři měsíce, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie

Odborníci z IRC uvedli, že v říjnu se onemocněním nově nakazilo už 33 lidí. Za minulý měsíc přitom lékaři zaznamenali celkem 41 nových případů. Nejvíce nakažených je hlášeno ve městě Beni, metropoli provincie Severní Kivu, kde práci lékařů ztěžují zejména útoky různých militantních skupin.

"Není to známkou toho, že epidemie není pod kontrolou, ale bez plného zapojení (místních) komunit se situace může mnohem zhoršit," uvedla lékařka Michelle Gayerová.

Podle WHO je situace znepokojující právě ve městě Beni, kde se lidé, kteří mohli přijít do styku s onemocněním, před zdravotníky skrývají. Organizace dnes mimo jiné varovala, že nákaza se může kdykoliv rozšířit do sousední Ugandy a Rwandy. Jak dlouho bude epidemie trvat, bude podle expertů záležet na bezpečnostní situaci v regionu.

Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělesnými výměšky nakažených. V pozdějších stádiích choroby jsou oběti velmi infekční. Lidé se mohou nakazit i při kontaktu s mrtvými a z tohoto důvodu je potřeba těla správným způsobem pohřbít. Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.

Kongo čelí epidemii této nemoci již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Tentokrát se choroba poprvé vyskytla v zóně konfliktu, což ještě více komplikuje záchranné operace. Od července se krvácivou horečkou nakazilo 194 lidí a 122 onemocnění podlehlo.

Témata: Ebola | Kongo | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát popravil v Libyi šest zajatců. Mise OSN je otřesena

11.12.2018 10:56 Radikálové z teroristického hnutí Islámský stát (IS) zabili v Libyi šest zajatců, které unesli…

Země OSN přijaly globální pakt o migraci. Slibuje blahobyt, varuje i před…

10.12.2018 21:32 Aktualizováno Země Organizace spojených národů dnes v marockém městě Marrákeši přijaly globální pakt o migraci,…

V Egyptě se bojí protestů, úřady omezují prodej žlutých vest

10.12.2018 21:06 Egyptské úřady v reakci na protesty ve Francii omezují prodej bezpečnostních žlutých vest. Podle…

V Marrákeši se rozhoduje o migračním paktu OSN, dokument vyvolal bouřlivé…

10.12.2018 07:41 V marockém Marrákeši dnes začíná dvoudenní konference, na níž budou zástupci členských států OSN…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama