Nigérijská ozbrojená skupina CJTF propustila 833 dětí

Militantní skupina Civilian Joint Task Force (CJTF), která v Nigérii bojuje proti islamistům z teroristické organizace Boko Haram, propustila ze svých řad 833 dětí. Oznámil to dnes podle agentury Reuters Dětský fond OSN (UNICEF).

Přidejte svůj názor

Nigérie

CJTF vznikla v roce 2013 jako skupina občanské sebeobrany v nigerijském státě Borno na severovýchodě země. V tomto regionu působí zejména bojovníci z Boko Haram, jejichž cílem je vytvořit v oblasti Čadského jezera islámský stát. Nechvalně známí jsou i častými únosy dětí, například v roce 2014 unesli ve městě Chibok 276 školaček.

Členové občanské sebeobrany CJTF se v roce 2017 zavázali skoncovat s verbováním dětí do ozbrojených skupiny. Čtyřicet procent dětí, které skupina z vlastních řad nyní propustila, je ve věku 15 let nebo i mladší.

"Je to první významný milník při skoncování se zneužíváním dětí k boji, nicméně stále mnoho dětí zůstává v řadách jiných ozbrojených skupin," uvedla zástupkyně UNICEF v Nigérii Pernille Ironsideová.

Propuštěné děti patří ke skupině 1175 chlapců a 294 děvčat, které podle OSN působí při CJTF v Maiduguri, metropoli státu Borno. UNICEF ale upozornil, že v CJTF může být dalších 2200 dětí i více.

Od roku 2017 poskytuje UNICEF svou pomoc při ekonomické a sociální reintegraci více než 8700 dětí, propuštěných z řad různých ozbrojených skupin. Pomáhá vyhledat jejich rodiny, zařadit je zpět do komunit a nabízí jim psychologickou a sociální podporu nebo vzdělávací kurzy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální pakt o migraci? Konzultant upozornil na hlavní iluze

17.12.2018 00:01 Světoví politici se minulý týden shromáždili v marockém Marrákeši, aby přijali vůbec první globální…

USA udeřily v Somálsku: Při náletu bylo zabito osm islamistů ze Šabábu

15.12.2018 19:46 Aktualizováno Americká armáda dnes oznámila, že při náletu proti islamistické teroristické skupině Šabáb usmrtila…

Nigerijská armáda ruší zákaz UNICEF v zemi, dětský fond čelil vážnému…

15.12.2018 10:35 Nigerijská armáda v noci na dnešek zrušila zákaz působení Dětského fondu OSN (UNICEF) na…

Dětský fond UNICEF podle nigerijské armády podporuje islámské teroristy

14.12.2018 20:20 Nigerijská armáda pozastavila v severovýchodních oblastech země činnost Dětského fondu OSN (UNICEF)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama