Při atentátech na jihozápadě Somálska zemřelo 16 lidí

Nejméně 16 civilistů dnes zemřelo při dvou atentátech ve městě Baidoa na jihozápadě Somálska. První sebevražedný útok se odehrál v restauraci, druhý o několik minut později v kavárně, napsala agentura AFP s odvoláním na policii. Podle agentury AP zaútočil sebevražedný atentátník pouze v restauraci a další explozi způsobil v hotelu granát. K útokům se přihlásili ozbrojenci ze somálského islamistického hnutí Šabáb napojeného na teroristickou síť Al-Káida.

Přidejte svůj názor

Mogadišo

"Cíle útoků zpravidla navštěvovali nevinní civilisté, a tak jsou civilisté i všechny oběti," řekl šéf místní policie Abudulahi Mohamed. "Bilance mrtvých se může vhledem k počtu raněných každou chvíli zvýšit," dodal.

Šabáb se k útoku přihlásil prostřednictvím rozhlasové stanice Andalus. Podle radikálů byl cílem hotel, který vlastní somálský ministr Mohamed Aden Fargeti, jenž se v listopadových volbách bude ucházet o řízení oblasti.

Útoky ve městě Baidoa se staly v předvečer výročí třetího nejtragičtějšího teroristického útoku v historii: 14. října zemřelo při teroristickém útoku v Mogadišu 587 lidí a 300 bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály ze Šabábu.

V roce 2011 byli islamisté ze Šabábu vyhnáni ze somálské metropole a posléze ztratili většinu svých bašt. Islámští radikálové mají ale stále pod kontrolou rozsáhlé venkovské oblasti, odkud pořádají gerilové operace a sebevražedné útoky.

Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální pakt o migraci? Konzultant upozornil na hlavní iluze

17.12.2018 00:01 Světoví politici se minulý týden shromáždili v marockém Marrákeši, aby přijali vůbec první globální…

USA udeřily v Somálsku: Při náletu bylo zabito osm islamistů ze Šabábu

15.12.2018 19:46 Aktualizováno Americká armáda dnes oznámila, že při náletu proti islamistické teroristické skupině Šabáb usmrtila…

Nigerijská armáda ruší zákaz UNICEF v zemi, dětský fond čelil vážnému…

15.12.2018 10:35 Nigerijská armáda v noci na dnešek zrušila zákaz působení Dětského fondu OSN (UNICEF) na…

Dětský fond UNICEF podle nigerijské armády podporuje islámské teroristy

14.12.2018 20:20 Nigerijská armáda pozastavila v severovýchodních oblastech země činnost Dětského fondu OSN (UNICEF)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama