Při atentátech na jihozápadě Somálska zemřelo 16 lidí

Nejméně 16 civilistů dnes zemřelo při dvou atentátech ve městě Baidoa na jihozápadě Somálska. První sebevražedný útok se odehrál v restauraci, druhý o několik minut později v kavárně, napsala agentura AFP s odvoláním na policii. Podle agentury AP zaútočil sebevražedný atentátník pouze v restauraci a další explozi způsobil v hotelu granát. K útokům se přihlásili ozbrojenci ze somálského islamistického hnutí Šabáb napojeného na teroristickou síť Al-Káida.

Přidejte svůj názor

Mogadišo

"Cíle útoků zpravidla navštěvovali nevinní civilisté, a tak jsou civilisté i všechny oběti," řekl šéf místní policie Abudulahi Mohamed. "Bilance mrtvých se může vhledem k počtu raněných každou chvíli zvýšit," dodal.

Šabáb se k útoku přihlásil prostřednictvím rozhlasové stanice Andalus. Podle radikálů byl cílem hotel, který vlastní somálský ministr Mohamed Aden Fargeti, jenž se v listopadových volbách bude ucházet o řízení oblasti.

Útoky ve městě Baidoa se staly v předvečer výročí třetího nejtragičtějšího teroristického útoku v historii: 14. října zemřelo při teroristickém útoku v Mogadišu 587 lidí a 300 bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály ze Šabábu.

V roce 2011 byli islamisté ze Šabábu vyhnáni ze somálské metropole a posléze ztratili většinu svých bašt. Islámští radikálové mají ale stále pod kontrolou rozsáhlé venkovské oblasti, odkud pořádají gerilové operace a sebevražedné útoky.

Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Nigérii poznamenaly zmatky a násilí, výsledky budou…

23.02.2019 18:37 Zmatky a násilím byly leckde poznamenány dnešní prezidentské a parlamentní volby v Nigérii. Zatímco…

V Súdán platí výjimečný stav, prezident jmenoval nového premiéra a…

23.02.2019 17:34 Súdánský prezident Umar Bašír dnes jmenoval nového premiéra a rovněž prvního viceprezidenta. Učinil…

Prezidentské volby v Nigérii začaly krvavě, po útoku Boko Haram prchají…

23.02.2019 09:16 Krátce před otevřením volebních místností v Nigérii dnes zaútočili ozbrojení radikálové na město na…

V Mali byl zabit obávaný islamista Ukáša, stál v čele samozvaného emirátu…

22.02.2019 17:04 Francouzští vojáci, kteří působí v Mali, zabili ve čtvrtek jednoho z nejvýše postavených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama