Boje v Jemenu musí skončit, situace je velmi naléhavá, varuje generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k okamžitému ukončení bojů v Jemenu a varoval, že v zemi hrozí nejhorší hladomor na světě za desítky let. Informovaly o tom světové agentury. "Jemen teď stojí před propastí. Po humanitární stránce je situace zoufalá. Musíme udělat maximum, abychom zabránili dalšímu zhoršení už tak špatných podmínek," uvedl Guterres před novináři v OSN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka Jemenu
doporučujeme

Doplnil přitom, že nejnovější politický vývoj vytvořil naději na ukončení bojů. Zároveň vyzval všechny válčící strany konfliktu, aby okamžitě ukončily násilnosti, a to zejména v okolí měst a u důležité infrastruktury.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

Gutteres hovořil tři dny poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k zastavení bojů v Jemenu a oznámil, že tento měsíc mají být zahájeny rozhovory o ukončení konfliktu, které se budou konat pod záštitou OSN. K výzvě USA se připojilo i několik dalších zemí.

"Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom maximalizovali šanci na úspěch," řekl Guterres. Zároveň vyzval válčící strany, aby neblokovaly dodávky komerčního zboží a humanitární pomoci do Jemenu a zapojily se bezpodmínečně do mírových rozhovorů.

"Mezinárodní společenství má teď opravdovou příležitost ukončit nesmyslný cyklus násilí a zabránit bezprostředně hrozící katastrofě," řekl generální tajemník OSN. "Teď je čas konat,"zdůraznil.

Navzdory jeho výzvám boje v Jemenu ale dnes pokračovaly. Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií oznámila, že zaútočila na mezinárodní letiště v Saná a na přilehlou leteckou základnu využívanou šíitskými povstalci.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jezero v Kongu pohltilo loď. Počet utopených stoupl na 40, sto…

20.04.2019 19:49 Záchranáři objevili těla dalších 27 lidí, kteří zahynuli při pondělní nehodě lodi na jezeře Kivu v…

Konvoj OSN najel v Mali na minu, výbuch zabil člena modrých přileb

20.04.2019 19:40 Jeden příslušník mise OSN v Mali (MINUSMA) přišel o život a čtyři další utrpěli zranění, když…

Síly věrné vládě v Tripolisu zahájily útok proti jednotkám generála Haftara

20.04.2019 17:25 Síly věrné libyjské vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN, zahájily dnes na jihu libyjské…

Svržený prezident Bašír stane před soudem, doma měl kufry s miliony eur

20.04.2019 15:34 Súdánský prokurátor dnes začal vyšetřovat svrženého prezidenta Umara Bašíra kvůli podezření z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama