Boje v Jemenu musí skončit, situace je velmi naléhavá, varuje generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k okamžitému ukončení bojů v Jemenu a varoval, že v zemi hrozí nejhorší hladomor na světě za desítky let. Informovaly o tom světové agentury. "Jemen teď stojí před propastí. Po humanitární stránce je situace zoufalá. Musíme udělat maximum, abychom zabránili dalšímu zhoršení už tak špatných podmínek," uvedl Guterres před novináři v OSN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka Jemenu

Doplnil přitom, že nejnovější politický vývoj vytvořil naději na ukončení bojů. Zároveň vyzval všechny válčící strany konfliktu, aby okamžitě ukončily násilnosti, a to zejména v okolí měst a u důležité infrastruktury.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

Gutteres hovořil tři dny poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k zastavení bojů v Jemenu a oznámil, že tento měsíc mají být zahájeny rozhovory o ukončení konfliktu, které se budou konat pod záštitou OSN. K výzvě USA se připojilo i několik dalších zemí.

"Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom maximalizovali šanci na úspěch," řekl Guterres. Zároveň vyzval válčící strany, aby neblokovaly dodávky komerčního zboží a humanitární pomoci do Jemenu a zapojily se bezpodmínečně do mírových rozhovorů.

"Mezinárodní společenství má teď opravdovou příležitost ukončit nesmyslný cyklus násilí a zabránit bezprostředně hrozící katastrofě," řekl generální tajemník OSN. "Teď je čas konat,"zdůraznil.

Navzdory jeho výzvám boje v Jemenu ale dnes pokračovaly. Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií oznámila, že zaútočila na mezinárodní letiště v Saná a na přilehlou leteckou základnu využívanou šíitskými povstalci.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie v Kongu. Z nabourané cisterny se vyvalila kyselina, 18 mrtvých

21.02.2019 19:29 Nejméně 18 lidí přišlo ve středu na jihovýchodě Konga o život, když nákladní cisternový vůz…

Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

20.02.2019 12:00 Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra…

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama