Neznámí ozbrojenci znásilnili v Jižním Súdánu 125 žen

Neznámí ozbrojenci znásilnili během desetidenních násilností ve městě Bentiu v Jižním Súdánu 125 žen. Uvedla to podle agentury Reuters humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Rozšířené sexuálně motivované násilí v této zemi konstatuje i expertní zpráva OSN.

Přidejte svůj názor

Armáda Jižního Súdánu

Jižní Súdán se již pět let zmítá v krvavé občanské válce. Navzdory křehké mírové dohodě, podepsané před dvěma měsíci mezi vládou a povstaleckými skupinami, zůstává země rozdělená kvůli přetrvávajícím etnickým sporům a přítomnosti obrovského množství zbraní.

Koloběh odvetných akcí mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami nejvíce dopadá civilisty. Kromě znásilňování hlásili svědci z města Bentiu také případy bičování a mlácení tyčemi či pažbami pušek, uvádí se ve zprávě MSF. Obyvatelé byli rovněž okradeni o peníze, oblečení, boty a potravinové lístky.

"Některým (ze znásilněných) nebylo ani deset let, jiným bylo naopak přes 65. Brutálních útoků nezůstaly ušetřeny ani těhotné ženy," řekla Ruth Okelloová, zdravotní sestra v MSF.

Ministr informací v administrativní jednotce, kde se zločiny údajně odehrály, zpochybnil věrohodnost informací prezentovaných MSF. "(Informace o) znásilňování v tomto rozsahu nejsou pravdivé," řekl agentuře Reuters. "V našem státě (provincii) je dodržování lidských práv a stejně tak práv žen prioritou."

Alarmující počet sexuálně motivovaných útoků v nejnovějším státě světa konstatuje i zpráva panelu expertů k situaci v Jižním Súdánu, která byla zveřejněna ve čtvrtek na půdě OSN, informovala agentura AP.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir podepsal mírovou dohodu s povstalci v září. Zpráva OSN však uvádí, že v Jižním Súdánu pokračuje boj o přírodní zdroje, které jsou také hlavním důvodem konfliktu. Země je bohatá zejména na ropu, zlato, uhlí či teakové dřevo. Předchozí mírová ujednání v tomto východoafrickém státě vždy brzy ztroskotala.

Občanská válka v zemi vypukla v roce 2013, přišlo v ní o život na 400.000 lidí a třetinu obyvatelstva vyhnala z domovů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

20.02.2019 12:00 Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra…

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Snaha o narušení voleb? Nigerijský prezident slibuje tvrdé tresty

18.02.2019 21:42 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dnes tvrdě varoval před pokusy jakkoli narušit prezidentské a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama