Dražba dětské nevěsty (17) vyvolala rozhořčení. Jižní Súdán se brání, poslal Evropanům tento vzkaz

Na pět set krav, dva luxusní automobily, 10.000 dolarů (228.000 Kč), dva bicykly, člun a několik mobilních telefonů vystoupala cena při horečném dražebním boji o dětskou nevěstu v Jižním Súdánu. Dražba byla ohlášena na facebooku a přitáhla na internetu nemalou pozornost, napsala agentura AP. Podle vlády je to nejvyšší cena, která byla v této zemi zničené občanskou válkou za nevěstu kdy zaplacena.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Vítězný dražitel je třikrát starší než 17letá dívka. Dražby se zúčastnili nejméně čtyři další muži z jihosúdánského státu Jezera, uvedl právník hájící lidská práva Philips Anyang Ngong, který se dražbu pokusil minulý měsíc zarazit. Mezi dražiteli byl i zástupce guvernéra státu.

"(Dívka) byla degradována na pouhé zboží," řekl agentuře AP Ngong, který aféru pokládá za "největší test, pokud jde o zneužívání dětí, obchod s lidmi a jejich dražení". Všichni, kdo se na aukci podíleli, by podle něj měli být potrestáni.

Nyalong, dražená dívka, se se tento měsíc stala devátou ženou vítězného dražitele. Fotografie zveřejněné na facebooku ji zachycují, jak v okázalých šatech sedí vedle ženicha a zrak odevzdaně klopí k zemi.

V Jižním Súdánu je kulturní zvyklost za nevěsty jejím rodinám platit, obvykle ve formě krav. Země má také dlouhou tradici dětských sňatků. Třebaže je tato praktika nyní nezákonná, 40 procent dívek se vdá před završením 18 let, uvádí Populační fond OSN (UNFPA).

Soupeření dražitelů vyvolalo rozhořčení v Jižním Súdánu i za hranicemi země. Facebook příspěvek o dražbě smazal až za více než dva týdny.

"Toto barbarské počínání připomíná někdejší trhy s otroky. Skutečnost, že lze v současné době nějakou dívku prodat jako manželku pomocí největší světové sociální sítě je k neuvěření," uvedl George Otim, který řídí místní pobočku humanitární organizace Plan International.

Dražba byla na facebooku probírána, ale nekonala se tam. Společnost Facebook na žádost o komentář nereagovala.

Jihosúdánská vláda sice praxi dětských sňatků zavrhuje, ale zároveň tvrdí, že nemůže regulovat kulturní normy jednotlivých komunit, zejména těch v odlehlých oblastech.

"Nelze to nazývat přihazováním, jako by to byla aukce," komentoval kauzu mluvčí vlády Ateny Wek Ateny. "Díváte-li se na to evropskýma očima, můžete to nazvat dražbou. Ale musíte se na to podívat očima Afričana - jako na tradici, která je stará tisíce let," dodal.

S tímto stanoviskem ale nesouhlasí někteří zákonodárci a aktivisté. Národní sdružení právniček v Jižním Súdánu v prohlášení vyzvalo představitele země, aby naplnilo svůj plán do roku 2030 s dětskými sňatky nadobro skoncovat. To by znamenalo učinit přítrž i podobným dražbám dětských nevěst.

Šéfovi úřadu, který v Jižním Súdánu bojuje proti obchodování s lidmi, dražba nezletilé dívky připomíná jiné případy, které v zemi zaznamenal. Dívky například v manželství skončí pod nátlakem nebo lstí poté, co jim někdo řekne, že budou žít u příbuzných, anebo že půjdou do školy.

V dalších případech vezmou dívky, které vyrostly v jihosúdánské diaspoře, zpět do vlasti, kde je donutí vstoupit do manželství. Několik lidí agentuře AP podalo svědectví o dívkách, které přijely na domnělé prázdniny, rodina jim odebrala pasy a přinutila je se vdát.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok v Egyptě: Na místě panuje zmatek, 15 mrtvých nebo…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Teroristický útok na armádní kontrolní stanoviště na severu Sinaje si vyžádal životy sedmi útočníků…

Nigerijská komise posunula volby o týden

16.02.2019 16:22 Aktualizováno Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii, které se měly konat dnes, posunula nigerijská Nezávislá…

V Africe je v pohybu 30 milionů uprchlíků. Přijdou do Evropy?

16.02.2019 09:42 V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů…

Neznámí útočníci zabili v Nigérii 66 lidí, z toho 22 dětí

15.02.2019 19:58 Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama