Nigerijští islamisté opět udeřili. Do rukou jim padla armádní základna

Islamističtí povstalci podle agentury AP obsadili důležitou vojenskou základnu ve městě Baga na severovýchodě Nigérie. Radikálové stupňují útoky na vládní cíle před nadcházejícími prezidentskými volbami, v nichž je bezpečnost jedním z hlavních témat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
doporučujeme

Nigerijská armáda v prohlášení uvedla, že povstalci ve středu zaútočili na vojenskou základnu ve městě Baga ve státě Borno ležícím na severovýchodě země poblíž Čadského jezera. Základna hostí také Mnohonárodní operační skupinu (MNJTF) složenou kromě Nigérie také z armád Nigeru, Čadu a Kamerunu. Jejím úkolem je bojovat proti povstalcům z islamistické organizace Boko Haram.

Podle AP armáda nad základnou ztratila kontrolu a marně se ji snažila dobýt zpět. Podle armádního činitele zodpovědného za průběh operací se na místě stále bojuje. Boje se ale již chýlí ke konci, tvrdil tento činitel.

Místní obyvatelé podle agentury Reuters uvedli, že během střetů bylo zabito alespoň deset lidí. Osm mrtvých údajně na sobě mělo vojenskou uniformu.

Město Baga bylo v roce 2015 svědkem masového vraždění, které spáchali bojovníci z Boko Haram. Zemřely tehdy stovky, možná i tisíce, lidí a zničena byla většina města. Boko Haram tehdy ovládala na severovýchodě Nigérie území o velikosti Belgie, později však byla zatlačena zpět.

Útok je zatím posledním z řady úderů na armádní základny na severovýchodě země. Bezpečnostní politika prezidenta Muhammadua Buhariho, který se v únorových volbách bude snažit o znovuzvolení, se stala tématem předvolební kampaně. Buhariho političtí protivníci po nejnovějším útoku hlasitě kritizovali schopnost Buhariho čelit pokračujícímu povstání islamistů.

Povstání organizace Boko Haram, které Buhari slíbil zlikvidovat, když se v roce 2015 ujal úřadu, má za cíl vytvořit islámský stát na severovýchodě Nigérii. Během něj zahynulo na 30.000 lidí a přibližně 2,7 milionu muselo uprchnout ze svých domovů. Frakce této organizace, Islámský stát v západní Africe (ISWA), se od Boko Haram odštěpila v roce 2016 a podle bezpečnostních expertů je nyní tato skupina silnější než organizace, z níž původně vzešla.

Podle dvou armádních zdrojů agentury Reuters, které hovořily pod podmínkou anonymity, útok na město Baga provedl právě ISWA. V listopadu bojovníci ISWA zabili asi 100 vládních vojáků při útoku na základnu ve městě Metele ležící asi 60 kilometrů od Bagy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlna teroru zasáhla Keňu a Somálsko. Únosy, bombové útoky, 18 mrtvých

15.06.2019 17:58 Nejméně deset keňských policistů dnes zahynulo, když jejich auto najelo u somálské hranice na…

Pytláci mají utrum? V mosambické rezervaci Niassa se stalo cosi mimořádného

15.06.2019 13:24 V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za…

Svět děsí nová epidemie eboly. WHO je v pohotovosti

14.06.2019 21:04 Ebola, která od loňska zabila v Kongu 1400 lidí a nedávno se objevila i v sousední Ugandě, zatím…

U tuniských břehů čeká čtrnáct dní, mají zachránit 75 uprchlíků

14.06.2019 20:45 U břehů jihotuniského Zarzisu čtrnáct dní kotví egyptská loď, která pomohla z nesnází na moři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama