Kongo opožděně volilo nového prezidenta. Hlasování provázely zmatky a násilnosti

Dlouho očekávané prezidentské a parlamentní volby v Kongu, které se dnes konaly po odkladech, poznamenaly násilnosti, při nichž zemřeli nejméně čtyři lidé. Hlasování provázely zmatky, narušil je přívalový déšť v hlavním městě a velká zpoždění v některých volebních místnostech na východě země si vyžádala prodloužení voleb.

Přidejte svůj názor

Kongo, ilustrační foto

Nejméně čtyři lidé včetně jednoho policisty a jednoho volebního úředníka byli zabiti při střetu ve volební místnosti ve Walungu v provincii Jižní Kivu na východě Konga. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ředitele volební kampaně opozičního prezidentského kandidáta Félixe Tshisekediho.

Předchozí informace uváděly, že ve volební místnosti v Jižním Kivu byli zabiti dva lidé. Nejprve propukla hádka kvůli údajnému volebnímu podvodu, při níž policista zastřelil protestujícího mladíka. Dav lidí poté ubil policistu k smrti.

Podle agentury AFP hlasování pokračovalo i po původně plánovaném uzavření volebních místností v 17:00 místního času (16:00 SEČ na východě, 17:00 SEČ na západě země). V hlavním městě Kinshase se mělo hlasovat až do 22:00 SEČ, na dalších místech do doby, než odhlasují všichni přítomní voliči.

Prodloužení hlasování zpomalí sčítání hlasů. První výsledky mají být oznámeny až 6. ledna.

Volby se původně měly konat 23. prosince. Ve třech městech ale byly odloženy až do března, podle úřadů kvůli ebole a násilí. Opozice tvrdí, že jde o pokus ji umlčet.

Před volebními místnostmi se dnes vytvářely fronty a řada voličů nevěděla, jak používat hlasovací zařízení, z nichž některá nefungovala, napsala agentura Reuters. Nový elektronický hlasovací systém podle opozice nemůže vyloučit podvody. Kongo, které má 40 milionů registrovaných voličů, nyní poprvé použilo hlasovací přístroje s dotykovými obrazovkami.

Zahraniční diplomaté v pátek agentuře Reuters sdělili, že v zemi bylo distribuováno jen asi 60 procent volebních materiálů. Ještě dnes v poledne se některé volební místnosti neotevřely, protože jim chyběly seznamy voličů. Podle Konžské národní biskupské konference (Cenco) se včas neotevřela pětina volebních místností a zhruba stejný podíl se nacházel na "zakázaných místech", jako jsou vojenské a policejní stanice.

Dosluhující konžský prezident Joseph Kabila odmítl odstoupit v roce 2016, kdy mu skončilo druhé funkční období, a jen nerad souhlasil s tím, že opětovně kandidovat nebude. Podle konžské ústavy smí být prezident znovuzvolen pouze jednou. Země za jeho vlády zažila výrazný hospodářský vzestup zejména díky růstu těžby mědi a kobaltu, průměrná kvalita života obyvatel se ale zlepšila jen nepatrně.

Témata: Kongo | Volby | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cyklóna Idai má už přes 300 obětí, přeživší čekají na stromech na záchranu

20.03.2019 15:21 Cyklóna Idai si v Mosambiku a Zimbabwe vyžádala přes 300 mrtvých. Bilance obětí živlů, které oblast…

Migrantky jsou v Evropě nuceny k prostituci. Je jim vyhrožováno temnou…

20.03.2019 12:06 Nigerijské ženy jsou do prostituce nuceny prostřednictvím vodoo praktik. Bojí se, že kdyby odmítly…

Naprostá zkáza: Cyklóna Idai připravila 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou

19.03.2019 15:55 V důsledku řádění tropické cyklóny Idai v Mosambiku přišlo podle odhadů Červeného kříže dočasně o…

Krize v Alžírsku graduje: Nové hnutí žádá rezignaci Butefliky, ozvalo se…

19.03.2019 14:48 Nová alžírská opoziční skupina s názvem Národní koordinace pro změnu, která vzešla z nynější vlny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama