Kongo opožděně volilo nového prezidenta. Hlasování provázely zmatky a násilnosti

Dlouho očekávané prezidentské a parlamentní volby v Kongu, které se dnes konaly po odkladech, poznamenaly násilnosti, při nichž zemřeli nejméně čtyři lidé. Hlasování provázely zmatky, narušil je přívalový déšť v hlavním městě a velká zpoždění v některých volebních místnostech na východě země si vyžádala prodloužení voleb.

Přidejte svůj názor

Kongo, ilustrační foto
doporučujeme

Nejméně čtyři lidé včetně jednoho policisty a jednoho volebního úředníka byli zabiti při střetu ve volební místnosti ve Walungu v provincii Jižní Kivu na východě Konga. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ředitele volební kampaně opozičního prezidentského kandidáta Félixe Tshisekediho.

Předchozí informace uváděly, že ve volební místnosti v Jižním Kivu byli zabiti dva lidé. Nejprve propukla hádka kvůli údajnému volebnímu podvodu, při níž policista zastřelil protestujícího mladíka. Dav lidí poté ubil policistu k smrti.

Podle agentury AFP hlasování pokračovalo i po původně plánovaném uzavření volebních místností v 17:00 místního času (16:00 SEČ na východě, 17:00 SEČ na západě země). V hlavním městě Kinshase se mělo hlasovat až do 22:00 SEČ, na dalších místech do doby, než odhlasují všichni přítomní voliči.

Prodloužení hlasování zpomalí sčítání hlasů. První výsledky mají být oznámeny až 6. ledna.

Volby se původně měly konat 23. prosince. Ve třech městech ale byly odloženy až do března, podle úřadů kvůli ebole a násilí. Opozice tvrdí, že jde o pokus ji umlčet.

Před volebními místnostmi se dnes vytvářely fronty a řada voličů nevěděla, jak používat hlasovací zařízení, z nichž některá nefungovala, napsala agentura Reuters. Nový elektronický hlasovací systém podle opozice nemůže vyloučit podvody. Kongo, které má 40 milionů registrovaných voličů, nyní poprvé použilo hlasovací přístroje s dotykovými obrazovkami.

Zahraniční diplomaté v pátek agentuře Reuters sdělili, že v zemi bylo distribuováno jen asi 60 procent volebních materiálů. Ještě dnes v poledne se některé volební místnosti neotevřely, protože jim chyběly seznamy voličů. Podle Konžské národní biskupské konference (Cenco) se včas neotevřela pětina volebních místností a zhruba stejný podíl se nacházel na "zakázaných místech", jako jsou vojenské a policejní stanice.

Dosluhující konžský prezident Joseph Kabila odmítl odstoupit v roce 2016, kdy mu skončilo druhé funkční období, a jen nerad souhlasil s tím, že opětovně kandidovat nebude. Podle konžské ústavy smí být prezident znovuzvolen pouze jednou. Země za jeho vlády zažila výrazný hospodářský vzestup zejména díky růstu těžby mědi a kobaltu, průměrná kvalita života obyvatel se ale zlepšila jen nepatrně.

Loading...
Témata: Kongo | Volby | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

15.09.2019 22:19 V Tunisku dnes večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu…

V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

15.09.2019 10:45 Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26…

Zimbabwe se na pohřbu loučí s exprezidentem Mugabem

14.09.2019 15:01 Zimbabwe se dnes loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního…

Pozor na lehkovážný sex a přemíru alkoholu. Poslanci dostali neobvyklé…

13.09.2019 07:14 Předsedkyně ugandského parlamentu Rebecca Kadagová naléhala na poslance, aby pamatovali na dobré…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama