Nová hrozba pro uprchlíky. Co se děje na Africkém rohu? Studie je alarmující

Více než 15 procent běženců, kteří loni putovali přes Africký roh, bylo cestou uneseno. Vyplývá to ze studie nezávislé organizace Mixed Migration Centre (MMC). Lidé, kteří do Evropy putují přes tuto oblast na severovýchodě Afriky, tak podle ní čelí hlavně nebezpečí únosu. Odborníci varují, že počet únosů by se mohl v budoucnu zvýšit.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Uprchlíci

Experti z MMC postavili svou studii na rozhovorech s více než 11.000 lidí ve 20 státech na sedmi migračních trasách. Podle britského listu The Guardian na únosy migrantů dříve upozorňovaly i jiné zprávy, organizace však poprvé přináší komplexní data o problematice, včetně přesnějších počtů.

Šéf MMC Bram Frouws uvedl, že pašeráci na hranicích často pracují ve spolupráci nebo za tichého souhlasu místních činitelů. "Rodinám obvykle zavolají únosci, oznámí jim, že člen jejich rodiny byl unesen a požadují výkupné. Občas mohou příbuzní slyšet jejich hlas, někdy jsou v telefonu i mučeni, aby donutili (rodinu) zaplatit," řekl Frouws. Výkupné se často pohybuje kolem 2000 dolarů (skoro 45.000 Kč).

Pašeráci lidí se podle něj mohou uchýlit k únosu ve snaze zvýšit si příjmy, protože na migračních trasách se v současné době pohybuje méně lidí.

Ze studie mimo jiné vyplývá, že příslušníci některých států jsou více ohroženi než příslušníci států jiných. Téměř každý pátý z celkových 1200 Etiopanů, které odborníci vyslechli, uvedl, že ho na cestě alespoň jednou unesli. Naproti tomu z 288 Súdánců jich byly na cestě uneseny "jen" čtyři procenta. To by podle vědců mohlo být tím, že se cestou ze Súdánu vyhnou nejnebezpečnějším oblastem.

MMC vyslechla svědectví běženců v klíčových migračních bodech v době od března 2017 do září 2018. Celkem 615 lidí napříč sedmi migračními trasami uvedlo, že bylo alespoň jednou uneseno. Druhou nejnebezpečnější trasou je podle studie cesta z Afghánistánu do Evropy. Obětí únosu se tam stalo osm procent lidí.

Únosy podle šéfa MMC usnadňuje i dehumanizace uprchlíků zprávami v médiích i výroky politiků. "Čím více jsou dehumanizováni, tím méně pobouření toto nelidské zacházení (s běženci) vyvolává," prohlásil expert.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11…

18.01.2019 18:11 Aktualizováno Keňské úřady zatkly v souvislosti s vyšetřováním úterního útoku hnutí Šabáb na hotelový komplex v…

Při útocích islamistů v Nigérii zahynulo přes 100 vojáků, tisíce civilistů…

18.01.2019 15:32 Ozbrojené islamistické skupiny na severovýchodě Nigérie zabily od 26. prosince více než 100…

Uprchlíci v Etiopii budou moct pracovat a žít mimo tábory

18.01.2019 01:22 Etiopský parlament dnes schválil zákon, jímž umožní bezmála milionu běženců pracovat a žít mimo…

Dítě i lékař. Oběti nepokojů v Súdánu

17.01.2019 21:46 Aktualizováno Při protivládních protestech v Súdánu byli dnes zabiti dva lidé, lékař a dítě. Informovala o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama