Porazte mě ve volbách, vzkazuje súdanský prezident Bašír demonstrantům

Súdánský prezident Umar Bašír dnes důrazně odmítl vyhovět výzvám účastníků tři týdny trvajících protestních demonstrací, aby odstoupil. Autoritářský politik, který stojí v čele státu už třicátý rok, podle agentur před zástupem svých stoupenců v Chartúmu prohlásil, že se moci vzdá, pouze prohraje-li ve volbách.

Přidejte svůj názor

Umar Bašír
doporučujeme

Ve druhém největším súdánském městě Omdurmanu, které od Chartúmu dělí jen řeka Nil, se mezitím konala protestní demonstrace několika stovek odpůrců Bašíra. Za skandování "Svoboda, mír a spravedlnost" zablokovali důležitou dopravní tepnu a bezpečnostní síly proti nim hned tvrdě zasáhly.

Policisté při tom použili slzný plyn a zřejmě i střelné zbraně s ostrými náboji. Vyplývá to alespoň z informací opozičních činitelů a zdrojů místní nemocnice. Nejmenovaný zdravotník agentuře Reuters řekl, že nejméně jeden demonstrant podlehl zraněním a že dalších šest osob bylo do nemocnice převezeno se střelnými poraněními. Podle AFP opoziční Lidová strana uvedla, že v hlavní nemocnici města bylo přijato k ošetření "hodně zraněných, z nichž někteří byli postřelení".

Protesty v Súdánu začaly 19. prosince. Nejprve byly namířené proti vysokým cenám potravin, postupně ale přerostly v demonstrace proti Bašírovi, jenž stojí v čele této africké země od roku 1989. Úřady kvůli protestům podnikly tvrdé kroky. Při jejich potlačování už přišly o život více než čtyři desítky lidí.

Podle ministerstva vnitra bylo mimoto zatčeno více než 800 účastníků demonstrací. Pozatýkány již byly i desítky opozičních vůdců. Kromě toho v některých městech platí zákaz nočního vycházení a další podobná omezující opatření.

"Jsou tací, kteří osnují spiknutí proti Súdánu a připravují proti němu útok. Není jiné možnosti než národní dialog a volby," prohlásil dnes podle agentur Bašír v projevu před zástupem svých stoupenců, který přenášela televize. "Je jediná cesta, která vede přes volební urny," dodal prezident.

Bývalý armádní generál Umar Bašír se k moci dostal pučem, jímž v roce 1989 svrhl vládu. Od té doby opakovaně vyhrával prezidentské volby, jejichž čestnost a svobodnost ale jeho oponenti opakovaně zpochybňovali.

Po většinu období svého vládnutí se potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl ani ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážně křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Afrika kvůli koronaviru hlásí potíže s přepravou zboží a pomoci

03.04.2020 19:26 Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní…

JAR zatím bojuje s koronavirem úspěšně, policie ale sklouzla k brutalitě

03.04.2020 14:02 Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli…

COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence,…

03.04.2020 08:35 Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy