Porazte mě ve volbách, vzkazuje súdanský prezident Bašír demonstrantům

Súdánský prezident Umar Bašír dnes důrazně odmítl vyhovět výzvám účastníků tři týdny trvajících protestních demonstrací, aby odstoupil. Autoritářský politik, který stojí v čele státu už třicátý rok, podle agentur před zástupem svých stoupenců v Chartúmu prohlásil, že se moci vzdá, pouze prohraje-li ve volbách.

Přidejte svůj názor

Umar Bašír
doporučujeme

Ve druhém největším súdánském městě Omdurmanu, které od Chartúmu dělí jen řeka Nil, se mezitím konala protestní demonstrace několika stovek odpůrců Bašíra. Za skandování "Svoboda, mír a spravedlnost" zablokovali důležitou dopravní tepnu a bezpečnostní síly proti nim hned tvrdě zasáhly.

Policisté při tom použili slzný plyn a zřejmě i střelné zbraně s ostrými náboji. Vyplývá to alespoň z informací opozičních činitelů a zdrojů místní nemocnice. Nejmenovaný zdravotník agentuře Reuters řekl, že nejméně jeden demonstrant podlehl zraněním a že dalších šest osob bylo do nemocnice převezeno se střelnými poraněními. Podle AFP opoziční Lidová strana uvedla, že v hlavní nemocnici města bylo přijato k ošetření "hodně zraněných, z nichž někteří byli postřelení".

Protesty v Súdánu začaly 19. prosince. Nejprve byly namířené proti vysokým cenám potravin, postupně ale přerostly v demonstrace proti Bašírovi, jenž stojí v čele této africké země od roku 1989. Úřady kvůli protestům podnikly tvrdé kroky. Při jejich potlačování už přišly o život více než čtyři desítky lidí.

Podle ministerstva vnitra bylo mimoto zatčeno více než 800 účastníků demonstrací. Pozatýkány již byly i desítky opozičních vůdců. Kromě toho v některých městech platí zákaz nočního vycházení a další podobná omezující opatření.

"Jsou tací, kteří osnují spiknutí proti Súdánu a připravují proti němu útok. Není jiné možnosti než národní dialog a volby," prohlásil dnes podle agentur Bašír v projevu před zástupem svých stoupenců, který přenášela televize. "Je jediná cesta, která vede přes volební urny," dodal prezident.

Bývalý armádní generál Umar Bašír se k moci dostal pučem, jímž v roce 1989 svrhl vládu. Od té doby opakovaně vyhrával prezidentské volby, jejichž čestnost a svobodnost ale jeho oponenti opakovaně zpochybňovali.

Po většinu období svého vládnutí se potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl ani ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážně křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ebola v Kongu se vymkla kontrole: Přes tisíc nakažených, 629 mrtvých. A…

25.03.2019 10:27 Ebolou se v Kongu nakazilo už přes 1000 lidí, napsal dnes zpravodajský server BBC. Nynější epidemie…

Masakr muslimských pastevců v Mali má 134 obětí, prezident odvolal generály

24.03.2019 21:54 Aktualizováno Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita dnes na mimořádném zasedání vlády oznámil odvolání a…

Počet obětí cyklóny Idai stále roste, 1500 lidí čeká na záchranu na…

24.03.2019 11:12 Počet obětí ničivé cyklóny Idai v Mosambiku vzrostl na 446. Informoval o tom dnes mosambický…

V Maroku se bouří učitelé, policie rozehnala demonstraci vodními děly

24.03.2019 07:49 Marocká policie použila vodní děla, aby rozehnala demonstraci, na které se v sobotu večer v centru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama