Volby prezidenta v Kongu finišují. Čekají se masové protesty

Napětí provázející čekání na výsledek voleb nového konžského prezidenta se dnes v hlavním městě země vystupňovalo. Volební komise chce údaje o nedělním hlasování oznámit pozdě večer. Znepokojení podle agentur vyvolává skutečnost, že kolem sídla komise byly rozmístěny zásahové policejní síly s vodními děly. Ambasáda Spojených států podle AP odpoledne vyzvala americké občany, aby zemi opustili. České ministerstvo zahraničí už před volbami doporučilo českým občanům necestovat do Konga a tato výzva stále platí.

Přidejte svůj názor

Afrika, ilustrační foto.

Prezidentské volby se konaly 30. prosince a měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění. Vybrán v nich byl nástupce dlouholetého prezidenta Josepha Kabily, který od roku 2016 odmítal funkci opustit, přestože mu vypršel mandát.

Výsledky měla komise oznámit už minulou neděli, ale její předseda Corneille Nangaa v sobotu vyhlášení odložil na "někdy" tento týden. Dnes komise nejprve brzy odpoledne dala na vědomí, že se tak stane ještě během dneška, a večer podle Reuters upřesnila čas - kolem 23:00 SEČ.

Hlavními favority byli někdejší ministr vnitra Emmanuel Ramazani Shadary, kterého podpořil Kabila, a jeho soupeři Martin Fayulu a Felix Tshisekedi. Opozice je přesvědčená, že Shadary nevyhrál. Obecně však panují obavy, že by výsledky hlasování mohly být zmanipulovány.

Více než 300 různých konžských aktivistických organizací dnes podle agentury AP vyzvalo Konžany, aby "byli připraveni masově vyjít do ulic", pokud volební komise nezveřejní výsledky prezidentských voleb v souladu s "pravdou volebních uren". Organizace přitom tvrdí, že předseda komise Nangaa dostal od Kabilovy vlády instrukci zveřejnit výsledky elektronického hlasování, nikoli ručního sčítání hlasů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Nairobi: Po bitvě s teroristy o hotel 24 mrtvých, 50 lidí se…

16.01.2019 21:54 Aktualizováno Zásah bezpečnostních složek proti úderu teroristů v Nairobi dnes ráno skončil, uvedl keňský…

Policie v Zimbabwe rozháněla frontu na chléb. 600 zatčených včetně…

16.01.2019 20:22 Aktualizováno Zimbabwská policie dnes po celé zemi pozatýkala více než 600 lidí protestujících už třetí den proti…

Ozbrojenci vtrhli do vesnic Tuaregů v Mali, povraždili nejméně 20 lidí

16.01.2019 19:52 Neznámí ozbrojenci zabili ve dvou vesnicích etnických Tuaregů ve východní části Mali alespoň 20…

Teroristé zaútočili na hotel v Nairobi. Ozývá se střelba, auta v plamenech…

15.01.2019 19:02 Aktualizováno Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi dnes zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama