Radikálové z Boko Haram vyhnali z Nigérie na 30 tisíc lidí

Několik desítek tisíc lidí uteklo z domovů před boji, jež od druhé poloviny prosince vede na severovýchodě Nigérie vládní armáda s teroristickou organizací Boko Haram. Podle tiskových agentur to dnes oznámil koordinátor OSN pro Nigérii Edward Kallon.

Přidejte svůj názor

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

V posledních týdnech se do Maiduguri, správního centra nigerijského státu Borno, uchýlilo vice než 30.000 lidí, sdělil Kallon. Upřesnil přitom, že většinou jde o obyvatele města Baga, které islámští radikálové dočasně ovládli. Nastalou situaci v této souvislosti označil za "humanitární tragédii".

"Organizace spojených národů je velmi znepokojena důsledky násilí páchaného na civilním obyvatelstvu v severovýchodní části Nigérie, zejména ve státě Borno," uvedl Kallon po návštěvě uprchlických táborů. Dodal, že tři tamní okresy sužované boji muselo od listopadu opustit kolem 260 humanitárních pracovníků, což ohrozilo humanitární pomoc pro statisíce lidí.

Stát Borno je fakticky centrem konfliktu s islamisty, který trvá už deset let a vyžádal si přes 27.000 mrtvých. Odhaduje se, že do svých domovů se kvůli bojům stále nemůže vrátit 1,8 milionu obyvatel oblasti u Čadského jezera, napsala agentura AFP.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který od prosince 2015 pravidelně tvrdí, že povstání džihádistů bylo "fakticky poraženo", v pondělí přiznal, že armádě se v boji s Boko Haram nedaří. Povstalci již šest měsíců vedou intenzivní útoky, zejména proti vojenským základnám, a za tu dobu zabily desítky, ne-li stovky, vojáků. Nigerijská armáda nedávno zveřejnila na sociálních sítích řadu videí dokumentujících špatné životní podmínky vojáků a jejich zcela nevyhovující vybavení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Nairobi: Po bitvě s teroristy o hotel 24 mrtvých, 50 lidí se…

16.01.2019 21:54 Aktualizováno Zásah bezpečnostních složek proti úderu teroristů v Nairobi dnes ráno skončil, uvedl keňský…

Policie v Zimbabwe rozháněla frontu na chléb. 600 zatčených včetně…

16.01.2019 20:22 Aktualizováno Zimbabwská policie dnes po celé zemi pozatýkala více než 600 lidí protestujících už třetí den proti…

Ozbrojenci vtrhli do vesnic Tuaregů v Mali, povraždili nejméně 20 lidí

16.01.2019 19:52 Neznámí ozbrojenci zabili ve dvou vesnicích etnických Tuaregů ve východní části Mali alespoň 20…

Teroristé zaútočili na hotel v Nairobi. Ozývá se střelba, auta v plamenech…

15.01.2019 19:02 Aktualizováno Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi dnes zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama