Prezidentské volby v Kongu nečekaně vyhrál Tshisekedi. Soupeř mluví o puči, napětí roste

Konžské prezidentské volby vyhrál podle volební komise opoziční kandidát Felix Tshisekedi, který by ve funkci měl nahradit dlouholetého vůdce země Josepha Kabilu. Pro mnohé překvapivý výsledek však vyvolal v Kongu napětí, neboť vlivná katolická církev podle diplomatů citovaných agenturou Reuters označila za vítěze jiného opozičního politika Martina Fayulua, který výhru konkurenta nazval "volebním pučem". Kolem sídla komise byly rozmístěny zásahové policejní síly s vodními děly.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kongo, ilustrační foto

Podle komise získal Tshisekedi přes sedm milionů hlasů a Fayulu 6,4 milionu. S odstupem poražen skončil se 4,4 milionu hlasů někdejší ministr vnitra Emmanuel Ramazani Shadary vybraný jako nástupce Kabilou.

"Budu prezidentem všech obyvatel Konga," pronesl podle agentury Reuters Tshisekedi k tisícovkám jásajících příznivců. Zároveň vzdal hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za "důležitého politického partnera".

Očekává se, že pochybnosti o výsledcích vyvolají hněv mezi Fayuluovými stoupenci. Jejich kandidát byl ještě v posledních průzkumech před Tshisekedim, kterého část lidí podezírá z uzavření mocenského paktu s odstupujícím prezidentem. Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to odmítal odstoupit. Jeho lidé podle některých Fayulových příznivců dopomohli Tshisekedimu k vítězství manipulací s hlasy.

"Tyhle výsledky nemají nic společného s pravdou volebních uren," řekl Fayulu francouzské rozhlasové stanici RFI a vyzval pozorovatele, aby zveřejnili své výsledky.

Konžská národní biskupská konference, která do voleb nasadila na 40.000 pozorovatelů, oficiálně své závěry nesdělila. Podle diplomatických zdrojů Reuters však dospěla k závěru, že jednoznačným vítězem voleb se stal Fayulu. Diplomatické zdroje agentury AP dnes uvedly, že ke stejným výsledkům jako církev dospěly také mise Africké unie a Jihoafrického rozvojového společenství.

Teorii o možných manipulacích s hlasy podporuje podle některých zástupců opozice i fakt, že na výsledky se čekalo o několik dní déle, než bylo původně plánováno.

Pochybnosti nad překvapivými výsledky prezidentského klání dnes vyjádřil šéf belgické diplomacie Didier Reynders. Kongo bylo do roku 1960 belgickou kolonií. Reynders dnes prohlásil, že Belgie chce výsledky voleb projednat i v rámci Rady bezpečnosti OSN.

Obavy dnes vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který zdůraznil, že závěry volební komise se neshodují s výsledky církevních pozorovatelů.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím prostřednictvím svého mluvčího vyzval všechny strany, aby se zdržely násilí a směřovaly jakékoliv pochybnosti na příslušné úřady působící podle konžské ústavy a volebních zákonů.

Prezidentské volby se konaly 30. prosince a měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Více než 300 různých konžských aktivistických organizací ve středu podle agentury AP vyzvalo Konžany, aby "byli připraveni masově vyjít do ulic", pokud volební komise nezveřejní výsledky prezidentských voleb v souladu s "pravdou volebních uren". Organizace přitom tvrdí, že předseda komise Nangaa dostal od Kabilovy vlády instrukci zveřejnit výsledky elektronického hlasování, nikoli ručního sčítání hlasů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Nairobi: Po bitvě s teroristy o hotel 24 mrtvých, 50 lidí se…

16.01.2019 21:54 Aktualizováno Zásah bezpečnostních složek proti úderu teroristů v Nairobi dnes ráno skončil, uvedl keňský…

Policie v Zimbabwe rozháněla frontu na chléb. 600 zatčených včetně…

16.01.2019 20:22 Aktualizováno Zimbabwská policie dnes po celé zemi pozatýkala více než 600 lidí protestujících už třetí den proti…

Ozbrojenci vtrhli do vesnic Tuaregů v Mali, povraždili nejméně 20 lidí

16.01.2019 19:52 Neznámí ozbrojenci zabili ve dvou vesnicích etnických Tuaregů ve východní části Mali alespoň 20…

Teroristé zaútočili na hotel v Nairobi. Ozývá se střelba, auta v plamenech…

15.01.2019 19:02 Aktualizováno Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi dnes zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama