15 tisíc uprchlíků mělo namířeno do Evropy, stráž jim plavbu zhatila

Libyjská pobřežní stráž v loňském roce zadržela na moři 15.000 migrantů, kterým zabránila pokračovat v plavbě do Evropy a převezla je zpět na libyjské území. S odvoláním na dnešní vydání italského deníku La Stampa o tom informovala agentura APA. Itálie loni zažila strmý pokles počtu nově příchozích migrantů, do země se jich dostalo 23.371, což je téměř o 100.000 méně než v roce 2017.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto

Itálie byla ještě předloni hlavním cílem migrantů, kteří prchali z Afriky před válečnými konflikty a chudobou a Libye byla výchozím bodem jejich plavby přes Středozemní moře. Převaděči využívali chaosu, který v této severoafrické zemi vládne od revoluce v roce 2011, kdy byl svržen vůdce Muammar Kaddáfí, a také relativní vstřícnosti italských úřadů.

Po loňském nástupu nové italské vlády, v níž má silné slovo protiimigrační strana Liga vicepremiéra a ministra vnitra Mattea Salviniho, však Itálie zaujala vůči migrantům velmi tvrdý postoj a mimo jiné uzavřela lodím s migranty své přístavy. Hlavní migrační trasy se proto přesunuly do západního Středomoří a většina uprchlíků nyní míří do Španělska.

S pomocí peněz poskytnutých evropskými státy včetně zemí visegrádské skupiny libyjské úřady v poslední době znásobily úsilí o zastavení proudu uprchlíků do Evropy. Vláda ale odmítá plán Evropské unie zřizovat už v Africe centra pro migranty. S vytvořením takového střediska zatím nesouhlasí žádná z afrických zemí.

Migranty Libye převáží do přeplněných zadržovacích táborů, v nichž podle OSN i mnoha nevládních organizací panují nelidské podmínky. Mnozí migranti také padnou do rukou místním gangům, které je prodávají jako otroky, upozornil loni Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

zdroj: YouTube

"Lidé v Evropě musejí konečně pochopit, že peníze z jejich daní se využívají i na to, aby se tyto (zadržovací) tábory udržely v chodu," uvedl v rozhovoru s agenturou APA zástupce organizace Lékaři bez hranic Julien Raickman a upozornil, že Libyi nelze považovat za bezpečnou zemi.

V mezinárodním uprchlickém právu platí princip takzvaného non-refoulement. Jde o zákaz nuceného přesunu či navrácení osoby do země, kde by jí hrozilo porušení jejích základních lidských práv, ať již z důvodů náboženských, rasových či politických. Právě tento princip je podle mnoha politiků i odborníků v Libyi porušován, a na jeho porušování se například i podle Lékařů bez hranic podílejí také ti, kteří takové nucené přesuny podporují, například finančně.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace nového konžského prezidenta se odkládá

21.01.2019 17:16 Inaugurace nového konžského prezidenta Félixe Tshisekediho, která byla stanovena na úterý, se…

Islamisté v Mali zabili deset příslušníků sil OSN

20.01.2019 22:03 Nejméně deset čadských příslušníků sil OSN dnes zabili a dalších 25 zranili islamističtí ozbrojenci…

Egyptská armáda při operaci zabila 14 radikálů a našla tunu výbušnin

20.01.2019 21:14 Egyptské ozbrojené síly při operaci v odlehlé části Sinajského poloostrova zabily 14 islamistických…

Novým prezidentem Konga se stal Tshisekedi

20.01.2019 21:08 Konžský ústavní soud dnes oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama