Volby v Kongu vyhrála vládnoucí koalice. Horší než fraška, je to tragédie, bouří se opozice

Konžská vládnoucí koalice odstupujícího prezidenta Josepha Kabily získala v parlamentních volbách velkou většinu křesel. Oznámila to dnes místní volební komise. Volební výsledek prudce snižuje šanci na zásadní reformy slibované vyhlášeným vítězem prezidentských voleb konaných ve stejný den jako volby do parlamentu, opozičním kandidátem Felixem Tshisekedim, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kongo, ilustrační foto

"Tohle je horší než volební fraška, to je tragédie," napsal na twitteru v reakci na výsledek parlamentních a regionálních voleb člen aktivistického uskupení LUCHA.

Poražený kandidát prezidentských voleb Martin Fayulu, který dnes jejich výsledek napadl u ústavního soudu, rovněž na twitteru vyzval k ručnímu přepočítání hlasů ve všech trojích volbách. Volební výsledky označil za "zfabulované".

I pokud vítězství Felixe Tshisekediho v prezidentských volbách potvrdí soud, neubrání se tento politik podle agentury Reuters podezření, že jej získal díky zákulisní dohodě s Kabilou a že si lidé z Kabilovy blízkosti svou moc na klíčových ministerstvech udrží. Při pátečních oslavách vítězství vzdal Tshisekedi hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za "důležitého politického partnera".

Před Fayuluovou rezidencí v Kinshase se ráno shromáždil dav desítek jeho příznivců s popěvky proti současnému i budoucímu prezidentovi. Po příjezdu bezpečnostních složek se schovali uvnitř budovy.

Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to Kabila odmítal odstoupit. Policie a ozbrojené složky zabily desítky lidí, kteří tehdy proti jeho rozhodnutí protestovali.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islamisté v Mali zabili deset příslušníků sil OSN

20.01.2019 22:03 Nejméně deset čadských příslušníků sil OSN dnes zabili a dalších 25 zranili islamističtí ozbrojenci…

Egyptská armáda při operaci zabila 14 radikálů a našla tunu výbušnin

20.01.2019 21:14 Egyptské ozbrojené síly při operaci v odlehlé části Sinajského poloostrova zabily 14 islamistických…

Novým prezidentem Konga se stal Tshisekedi

20.01.2019 21:08 Konžský ústavní soud dnes oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi.…

Vraťte uprchlíky zpátky do Sýrie, vyzval svět Libanon

20.01.2019 16:41 Libanonský prezident Michel Aún dnes vyzval světové mocnosti, aby "vynaložily veškeré úsilí"…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama