Volby v Kongu vyhrála vládnoucí koalice. Horší než fraška, je to tragédie, bouří se opozice

Konžská vládnoucí koalice odstupujícího prezidenta Josepha Kabily získala v parlamentních volbách velkou většinu křesel. Oznámila to dnes místní volební komise. Volební výsledek prudce snižuje šanci na zásadní reformy slibované vyhlášeným vítězem prezidentských voleb konaných ve stejný den jako volby do parlamentu, opozičním kandidátem Felixem Tshisekedim, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kongo, ilustrační foto
doporučujeme

"Tohle je horší než volební fraška, to je tragédie," napsal na twitteru v reakci na výsledek parlamentních a regionálních voleb člen aktivistického uskupení LUCHA.

Poražený kandidát prezidentských voleb Martin Fayulu, který dnes jejich výsledek napadl u ústavního soudu, rovněž na twitteru vyzval k ručnímu přepočítání hlasů ve všech trojích volbách. Volební výsledky označil za "zfabulované".

I pokud vítězství Felixe Tshisekediho v prezidentských volbách potvrdí soud, neubrání se tento politik podle agentury Reuters podezření, že jej získal díky zákulisní dohodě s Kabilou a že si lidé z Kabilovy blízkosti svou moc na klíčových ministerstvech udrží. Při pátečních oslavách vítězství vzdal Tshisekedi hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za "důležitého politického partnera".

Před Fayuluovou rezidencí v Kinshase se ráno shromáždil dav desítek jeho příznivců s popěvky proti současnému i budoucímu prezidentovi. Po příjezdu bezpečnostních složek se schovali uvnitř budovy.

Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to Kabila odmítal odstoupit. Policie a ozbrojené složky zabily desítky lidí, kteří tehdy proti jeho rozhodnutí protestovali.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozivá nehoda autobusů v Ghaně: Na místě zahynulo 60 cestujících

22.03.2019 16:59 Nejméně 60 mrtvých si dnes vyžádala čelní srážka dvou autobusů ve střední části Ghany. Dalších…

Města v Alžírsku zachvátily demonstrace. Desítky tisíc lidí žádají hlavu…

22.03.2019 16:21 Desítky tisíc lidí dnes navzdory lijáku protestují v alžírské metropoli za okamžité odstoupení…

U Libye ztroskotala uprchlická loď. Pohřešuje se 30 lidí, mezi mrtvými i…

21.03.2019 20:05 Nejméně 30 lidí se pohřešuje z lodi s uprchlíky, která se v úterý potopila u libyjského pobřeží. S…

Cyklóna Idai vytvořila obří jezero, na potravinovou pomoc odkázáno 200…

21.03.2019 19:04 Aktualizováno Potravinovou pomoc v příštích třech měsících bude kvůli cyklóně Idai v Zimbabwe potřebovat zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama