Dítě i lékař. Oběti nepokojů v Súdánu

Při protivládních protestech v Súdánu byli dnes zabiti dva lidé, lékař a dítě. Informovala o tom podle agentury Reuters lékařská organizace napojená na opozici. Protesty se konaly v šesti městech africké země, ve které se lidé od prosince bouří proti režimu dlouholetého prezidenta Umara Bašíra.

Přidejte svůj názor

Umar Bašír
doporučujeme

Podle agentury AP dnes v súdánských městech, včetně metropole Chartúmu, demonstrovaly tisíce osob. Dva lidé údajně přišli o život při střetech mezi policií a protestujícími, kteří se pokoušeli dostat k prezidentskému paláci, aby vyzvali Bašíra k odstoupení.

"Den ode dne počet demonstrantů roste. Dnes se nás sejdou tisícovky, zítra nás budou miliony," citovala AP 35letého recepčního, který se účastnil demonstrace v Chartúmu. "Nepřestanu, dokud nedosáhneme změny, která mi zajistí důstojný život, práci a mzdu, kterou si zasloužím," řekl muž.

Protesty v Súdánu začaly 19. prosince. Nejprve byly namířené proti vysokým cenám potravin, postupně ale přerostly v demonstrace proti Bašírovi, jenž stojí v čele země od roku 1989. Úřady kvůli protestům podnikly tvrdé kroky. Při jejich potlačování už přišly o život více než čtyři desítky lidí. Vláda přiznává 24 mrtvých.

Podle AP potlačování protestů ze strany vlády během měsíce přitvrdilo. Obhájci lidských práv hovoří o nadměrném používání síly ze strany policie. Podle organizace Amnesty International se bezpečnostní síly uchylují i k používání slzného plynu a střelby v nemocnicích a kolem nich.

Bývalý armádní generál Umar Bašír se k moci dostal pučem, jímž v roce 1989 svrhl vládu. Od té doby opakovaně vyhrával prezidentské volby, jejichž čestnost a svobodnost ale jeho oponenti opakovaně zpochybňovali.

Po většinu období svého vládnutí se Bašír potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl ani ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážně křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Afrika kvůli koronaviru hlásí potíže s přepravou zboží a pomoci

03.04.2020 19:26 Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní…

JAR zatím bojuje s koronavirem úspěšně, policie ale sklouzla k brutalitě

03.04.2020 14:02 Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli…

COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence,…

03.04.2020 08:35 Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy