Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí

Keňské úřady zatkly v souvislosti s vyšetřováním úterního útoku hnutí Šabáb na hotelový komplex v Nairobi už 11 lidí. Podle keňského ministra se oproti obdobnému útoku na nákupní centrum z roku 2013 reakce policejních složek zlepšila. Islamisté ale nynějším útokem ukázali, že přes tlak Spojených států a některých afrických zemí jsou stále schopni zasazovat nepříteli citelné údery, informovala dnes agentura AP.

Terorismus

Policie dnes zatkla devět osob v souvislosti s útokem na luxusní hotel DusitD2, dva lidé byli vzati do vazby již ve středu. Podezřelí "jsou vyslýcháni ohledně své specifické role při teroristickém útoku", řekl nejmenovaný policejní důstojník.

Útok islamistů si vyžádal životy 20 civilistů, jednoho policisty a pěti útočníků. Dalších 28 lidí bylo se zraněními převezeno do nemocnice. Podle Červeného kříže bylo mezitím nalezeno všech 100 dříve pohřešovaných osob. Keňští pyrotechnici dnes objevili a bezpečně zneškodnili nálož, kterou na místě zanechali útočníci.

Před soudem se dnes objevil kanadský občan Guleid Abdihakim a další čtyři osoby podezřelé z napomáhání atentátníkům při provedení útoku. Vyšetřováni jsou v souvislosti s terorismem. Podle AP na ně soudce uvalil 30denní vazbu. Mezi údajnými komplici jsou i dva taxikáři a agent mobilní peněžní služby. Prokuratura uvedla, že pronásleduje i další podezřelé v Keni i mimo ni.

"Vyšetřování této záležitosti je spletité a mezinárodní, a bude proto potřeba dostatek času a zdrojů k rozkrytí celého zločineckého syndikátu," řekl šéf prokurátorů Noordin Haji. Dodal, že ustavil tým prokurátorů, kteří mají zajistit, že vyšetřování bude "úzkostlivě pečlivé a co nejrychlejší".

Keňská vláda uvedla, že rychlou policejní reakci na útok umožnila řada opatření přijatých po podobném útoku na nákupní centrum Westgate Mall v roce 2013, při němž zahynulo 67 lidí. Policii tehdy trvalo celé hodiny, než byla schopna proti útočníkům zakročit, oficiální informace byly podávány zřídka a navzájem si protiřečily. Oproti situaci před více než pěti lety byl nynější útok "daleko lépe zvládnutý", řekl ministr informací Joseph Mucheru. "Rychlost, reakce a ukončení této události byly svižnou záležitostí."

Podle keňského deníku The Standard však stále není jasné, jak se útočníkům podařilo nepozorovaně propašovat svou výzbroj přes četné silniční kontroly až na místo činu.

Podle agentury AP hnutí Šabáb ukázalo, že navzdory obrovskému tlaku Spojených států i armád Somálska a Africké unie je stále schopno zasadit nepříteli tvrdý úder a pomstít se Keni za to, že do Somálska vyslala svá vojska, která proti němu bojují. Nynější útok v keňském hlavním městě měl rovněž způsobit co největší škody pro image Keni coby stabilní a bezpečné země pro turisty. Cestovní ruch je pro zemi významným zdrojem příjmů.

Hladomorem je ohroženo přes 41 milionů lidí, zní z OSN

31.07.2021 12:24 Více než 41 milionům lidí na světě hrozí hladomor nebo podmínky, které k němu mají blízko, pokud se…

Do Afriky míří z USA miliony dávek vakcín, urychlí to očkování

28.07.2021 09:44 USA dnes posílají do dvou nejlidnatějších afrických zemí Nigérie a Jihoafrické republiky téměř…

Únosci v Nigérii vzali výkupné, děti nepustili a zajali toho, kdo jim…

26.07.2021 17:46 Únosci více než 130 nigerijských dětí zajali i muže, který jim přinesl z pověření rodičů výkupné, a…

Uganda nemá na vakcíny proti covidu-19, poslanci ale dostanou nová auta

23.07.2021 15:01 Uganda vyčlenila v přepočtu 658 milionů korun na nákup aut pro poslance. Vzbudilo to ostrou kritiku…

Vakcína firem Pfizer a BioNTech se bude poprvé vyrábět v Africe

21.07.2021 15:25 Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma…

Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

21.07.2021 00:01 NÁZOR - Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou,…

Tunisko nadále čelí velké koronavirové krizi, pomáhají i evropské země

16.07.2021 19:35 Itálie, Španělsko a Švýcarsko dnes odeslaly zdravotnickou pomoc Tunisku, které se nyní potýká se…

Exprezident JAR Zuma se vydal policii, zřejmě nastoupí k výkonu trestu

08.07.2021 14:02 Aktualizováno Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak…

V Botswaně se našel třetí největší diamant na světě

08.07.2021 10:19 V Botswaně vytěžili velký surový diamant o hmotnosti 1174 karátů. Jde o druhý významný objev za…

Kontejnerová loď Ever Given třech měsících odplula ze Suezu

07.07.2021 14:52 Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, dnes zvedla kotvy po…

Související:

Právě se děje