Novým prezidentem Konga se stal Tshisekedi

Konžský ústavní soud dnes oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi. Informovala o tom agentura AP. Krátce předtím soud zamítl žádost poraženého kandidáta Martina Fayulua o přepočítání hlasů. Fayulu se nicméně prohlásil za právoplatného vítěze voleb a vyzval své stoupence k protestům. Konžská vláda už oznámila, že inaugurace nového prezidenta se bude konat v úterý. EU dala podle agentury AFP nad výsledkem voleb najevo pochybnosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Felix Tshisekedi

Podle dřívějších předběžných výsledků konžské volební komise volby vyhrál opoziční kandidát Tshisekedi, a má tak ve funkci nahradit dlouholetého vůdce země Josepha Kabilu. Fayulu, který skončil druhý, však volby označil za podvod a požádal o přepočítání hlasů.

Podle něj předvolební průzkumy shodně předpovídaly jeho vítězství a to samé tvrdily i odhady výsledků sestavené na základě výpovědí voličů vycházejících z volebních místností. Fayulu také viní Tshisekediho z uzavření mocenského paktu s odstupujícím Kabilou. Ústavní soud ale uvedl, že Fayulu nepředložil žádné důkazy, jež by svědčily o jeho vítězství.

Fayulu se krátce po rozhodnutí ústavního soudu prohlásil za jediného právoplatného vítěze prezidentských voleb a vyzval k celostátním protestům. Zároveň požádal mezinárodní společenství, aby Tshisekediho neuznalo jako prezidenta. "Ústavní soud právě potvrdil, že slouží diktatuře," řekl Fayulu v reakci na rozhodnutí soudu, jež označil za převrat.

Mluvčí Tshisekediho vyjádření poraženého kandidáta odsoudil s tím, že Kongo potřebuje soudržnost pro budoucí rozvoj. "Je škoda, že se pan Fayulu rozhodl zůstat izolován," řekl mluvčí Vidiye Tshimanga.

Do sporu se již dříve tento týden neočekávaně vložila také Africká unie, která vyzvala konžskou vládu, aby konečné výsledky zatím nezveřejňovala. Požadavek přitom zdůvodnila "vážnými pochybnostmi" o svobodném hlasování i obavami z vypuknutí násilností. O volbách chtěla v pondělí v Kinshase jednat delegace AU, ale po verdiktu ústavního soudu dnes mluvčí unie oznámila, že se cesta "odkládá".

Někteří představitelé afrických států už dnes Tshisekedimu gratulovali, avšak Evropská unie dala najevo, že moc spokojená se závěrem ústavního soudu není. "Zůstávají pochybnosti nad správností výsledků" hlasování z 30. prosince," citovala agentura AFP mluvčího EU.

Prezidentské volby, které se konaly loni 30. prosince, měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie v Kongu. Z nabourané cisterny se vyvalila kyselina, 18 mrtvých

21.02.2019 19:29 Nejméně 18 lidí přišlo ve středu na jihovýchodě Konga o život, když nákladní cisternový vůz…

Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

20.02.2019 12:00 Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra…

Předvolební masakr v Nigérii: Počet obětí se zdvojnásobil na 130

19.02.2019 16:52 Počet obětí masakru z minulého týdne, který ve státě Kaduna na severu Nigérie spáchali zatím…

Policisté zabránili masakru v Káhiře, sami zaplatili životem +VIDEO

19.02.2019 07:28 Při explozi v centru Káhiry zahynuli v pondělí dva policisté a další tři utrpěli zranění, oznámila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama