Novým prezidentem Konga se stal Tshisekedi

Konžský ústavní soud dnes oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi. Informovala o tom agentura AP. Krátce předtím soud zamítl žádost poraženého kandidáta Martina Fayulua o přepočítání hlasů. Fayulu se nicméně prohlásil za právoplatného vítěze voleb a vyzval své stoupence k protestům. Konžská vláda už oznámila, že inaugurace nového prezidenta se bude konat v úterý. EU dala podle agentury AFP nad výsledkem voleb najevo pochybnosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Felix Tshisekedi
doporučujeme

Podle dřívějších předběžných výsledků konžské volební komise volby vyhrál opoziční kandidát Tshisekedi, a má tak ve funkci nahradit dlouholetého vůdce země Josepha Kabilu. Fayulu, který skončil druhý, však volby označil za podvod a požádal o přepočítání hlasů.

Podle něj předvolební průzkumy shodně předpovídaly jeho vítězství a to samé tvrdily i odhady výsledků sestavené na základě výpovědí voličů vycházejících z volebních místností. Fayulu také viní Tshisekediho z uzavření mocenského paktu s odstupujícím Kabilou. Ústavní soud ale uvedl, že Fayulu nepředložil žádné důkazy, jež by svědčily o jeho vítězství.

Fayulu se krátce po rozhodnutí ústavního soudu prohlásil za jediného právoplatného vítěze prezidentských voleb a vyzval k celostátním protestům. Zároveň požádal mezinárodní společenství, aby Tshisekediho neuznalo jako prezidenta. "Ústavní soud právě potvrdil, že slouží diktatuře," řekl Fayulu v reakci na rozhodnutí soudu, jež označil za převrat.

Mluvčí Tshisekediho vyjádření poraženého kandidáta odsoudil s tím, že Kongo potřebuje soudržnost pro budoucí rozvoj. "Je škoda, že se pan Fayulu rozhodl zůstat izolován," řekl mluvčí Vidiye Tshimanga.

Do sporu se již dříve tento týden neočekávaně vložila také Africká unie, která vyzvala konžskou vládu, aby konečné výsledky zatím nezveřejňovala. Požadavek přitom zdůvodnila "vážnými pochybnostmi" o svobodném hlasování i obavami z vypuknutí násilností. O volbách chtěla v pondělí v Kinshase jednat delegace AU, ale po verdiktu ústavního soudu dnes mluvčí unie oznámila, že se cesta "odkládá".

Někteří představitelé afrických států už dnes Tshisekedimu gratulovali, avšak Evropská unie dala najevo, že moc spokojená se závěrem ústavního soudu není. "Zůstávají pochybnosti nad správností výsledků" hlasování z 30. prosince," citovala agentura AFP mluvčího EU.

Prezidentské volby, které se konaly loni 30. prosince, měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jezero v Kongu pohltilo loď. Počet utopených stoupl na 40, sto…

20.04.2019 19:49 Záchranáři objevili těla dalších 27 lidí, kteří zahynuli při pondělní nehodě lodi na jezeře Kivu v…

Konvoj OSN najel v Mali na minu, výbuch zabil člena modrých přileb

20.04.2019 19:40 Jeden příslušník mise OSN v Mali (MINUSMA) přišel o život a čtyři další utrpěli zranění, když…

Síly věrné vládě v Tripolisu zahájily útok proti jednotkám generála Haftara

20.04.2019 17:25 Síly věrné libyjské vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN, zahájily dnes na jihu libyjské…

Svržený prezident Bašír stane před soudem, doma měl kufry s miliony eur

20.04.2019 15:34 Súdánský prokurátor dnes začal vyšetřovat svrženého prezidenta Umara Bašíra kvůli podezření z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama