Zákaz protestů a zatčený vůdce opozice. V Kamerunu přituhuje

Kamerunské úřady dnes zakázaly demonstrace chystané na únor v hlavním městě Yaoundé. Učinily tak nedlouho poté, co byl zatčen opoziční vůdce Maurice Kamto v souvislosti s vlnou nepovolených protestů proti znovuzvolení Paula Biyi prezidentem. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Paul Biya
doporučujeme

Biya vládne Kamerunu od roku 1982 a loni v říjnu byl hlavou státu zvolen opětovně. Podle opozice však byly volby i tentokrát poznamenány podvody, jako falšováním hlasovacích lístků a zastrašováním voličů.

"Pochody k vyjádření požadavků, protestu a nesouhlasu plánované v Yaoundé na 1., 2., 8. a 9. února... jsou zakázány kvůli nezbytnosti zachovat veřejný pořádek," zdůvodnil podle AFP zákaz Jean-Claude Tsila, prefekt departamentu Mfoundi, jehož součástí je i kamerunská metropole.

Předseda Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) a vůdce opozice Maurice Kampto skončil v prezidentských volbách, které se konaly 7. října, druhý, výsledek ale neuznal a hnutí ho považuje za vítěze voleb. V pondělí, dva dny po vlně nepovolených demonstrací MRC v několika kamerunských městech, ho zatkli příslušníci elitního policejního sboru.

Podle advokátů je proti Kamptovi vedeno vyšetřování kvůli podezření ze spáchání osmi trestných činů. Patří mezi ně "vzpoura, podněcování ke vzpouře, srocování, nepřátelské aktivity vůči vlasti, narušování veřejného pořádku a zločinecké spolčování".

Kvůli podezření ze stejných trestných činů je vyšetřováno na 200 dalších lidí, kteří byli zatčeni už v sobotu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie při rozdávání humanitární pomoci, v Nigeru zemřelo 20 lidí

17.02.2020 18:52 Nejméně 20 lidí dnes ušlapal dav při rozdělování humanitární pomoci ve městě Diffa na jihovýchodě…

Masakr v Kamerunu? Mezi mrtvými je mnoho dětí, incident provází nejasnosti

17.02.2020 15:46 Aktualizováno Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně…

V hromadných hrobech v Burundi našli přes šest tisíc těl

15.02.2020 17:28 Pracovníci burundské Komise pro pravdu a usmíření našli přes 6000 těl v šesti hromadných hrobech v…

Letiště v Tripolisu pod těžkou palbou, výbuchy způsobily paniku mezi…

13.02.2020 17:26 Jediné fungující letiště Mítíka v libyjské metropoli Tripolisu bylo dnes uzavřeno kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama