Léky na hubnutí se mohou stát novou zbraní proti komárům, zjistili vědci

Krvežíznivost komárů může být výrazně snížena, pokud jsou jim podány dietní léky. Studie překvapivě zjistila, že mají na hmyz podobné účinky, jako na lidi. Vědci nyní zkoumají, zda by mohli tento objev využít v boji s nemocemi, které komáři přenáší.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Komáři
doporučujeme

Nemoci, které po celém světě ročně usmrtí miliony lidí, přenášejí komáří samičky. Vědci nyní zjistili, že je možné za pomoci chemikálií potlačit jejich chuť po krvi. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Cell.

„Byli jsme ohromeni a překvapeni tím, že léky, které mají u lidí snižovat chuť k jídlu perfektně fungovaly i u komárů,“ napsala ve vyjádření Leslie Vosshallová, hlavní autorka studie. Vědci provedli pokusy na samičkách rodu Aedes aegypti. Ty přenášejí nemoci jako jsou žlutá horečka, virus Zika nebo horečka dengue.

Tým výzkumníků z Rockefellerovy univerzity v New Yorku se zaměřil na receptory, které u lidí regulují pocity hladu. Komárům podali solný roztok, v němž byly rozpuštěny léky na podporu diety. Po požití roztoku výrazně poklesl komáří „apetit“.

„Jeden z největších problémů, který řešíme v případě komáry přenositelných nemocí, je odolnost tohoto hmyzu vůči pesticidům,“ sdělil stanici CNN James Logan, odborník na kontrolu nemocí. „Podobná sloučenina s novým způsobem působení, která by zabránila komárům v krmení, by mohla být užitečná. Pokud se tedy ukáže, že je způsob efektivní, logisticky proveditelný a udržitelný i v reálných podmínkách,“ dodal.

Před vědci je stále ještě mnoho práce a samotný výzkum je teprve na začátku. Odborníci nicméně věří v její potenciál. Podle Lea Braackeho z neziskové organizace Malaria Consortium „lidstvo urgentně potřebuje nové nástroje, které by pomohly zastavit nárůst komáry přenášených nemocí.“

S tím souhlasí i Paul Reiter z významného Pasteurova ústavu, podle kterého jsou dnes odborníci bezradní a nedokáží šíření nemocí, jako je horečka dengue, zastavit. Přestože nebude jednoduché novou metodu úspěšně implementovat v praxi, jde podle Reitera o „fascinující a pravděpodobně proveditelný“ nápad.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První černoch v čele opoziční strany v JAR odstoupil

23.10.2019 21:37 První černošský šéf největší jihoafrické opoziční strany Demokratické spojenectví (DA) Mmusi…

Největší vojenská letadla světa vzlétla. Rusko posílá bombardéry …

23.10.2019 18:52 Aktualizováno Do Jihoafrické republiky dnes poprvé přiletěly ruské strategické bombardéry. Podle zpravodaje…

Obě válčící strany v Libyi porušují mezinárodní právo, varuje AI

22.10.2019 21:32 Obě válčící strany v bojích o libyjskou metropoli Tripolis používají v rezidenčních zónách nepřesné…

Válka mezi Egyptem a Etiopií? Napětí kvůli přehradě na Nilu enormně roste

22.10.2019 17:07 Etiopský premiér a nositel letošní Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed dnes varoval, že jeho země je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama