Léky na hubnutí se mohou stát novou zbraní proti komárům, zjistili vědci

Krvežíznivost komárů může být výrazně snížena, pokud jsou jim podány dietní léky. Studie překvapivě zjistila, že mají na hmyz podobné účinky, jako na lidi. Vědci nyní zkoumají, zda by mohli tento objev využít v boji s nemocemi, které komáři přenáší.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Komáři
doporučujeme

Nemoci, které po celém světě ročně usmrtí miliony lidí, přenášejí komáří samičky. Vědci nyní zjistili, že je možné za pomoci chemikálií potlačit jejich chuť po krvi. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Cell.

„Byli jsme ohromeni a překvapeni tím, že léky, které mají u lidí snižovat chuť k jídlu perfektně fungovaly i u komárů,“ napsala ve vyjádření Leslie Vosshallová, hlavní autorka studie. Vědci provedli pokusy na samičkách rodu Aedes aegypti. Ty přenášejí nemoci jako jsou žlutá horečka, virus Zika nebo horečka dengue.

Tým výzkumníků z Rockefellerovy univerzity v New Yorku se zaměřil na receptory, které u lidí regulují pocity hladu. Komárům podali solný roztok, v němž byly rozpuštěny léky na podporu diety. Po požití roztoku výrazně poklesl komáří „apetit“.

„Jeden z největších problémů, který řešíme v případě komáry přenositelných nemocí, je odolnost tohoto hmyzu vůči pesticidům,“ sdělil stanici CNN James Logan, odborník na kontrolu nemocí. „Podobná sloučenina s novým způsobem působení, která by zabránila komárům v krmení, by mohla být užitečná. Pokud se tedy ukáže, že je způsob efektivní, logisticky proveditelný a udržitelný i v reálných podmínkách,“ dodal.

Před vědci je stále ještě mnoho práce a samotný výzkum je teprve na začátku. Odborníci nicméně věří v její potenciál. Podle Lea Braackeho z neziskové organizace Malaria Consortium „lidstvo urgentně potřebuje nové nástroje, které by pomohly zastavit nárůst komáry přenášených nemocí.“

S tím souhlasí i Paul Reiter z významného Pasteurova ústavu, podle kterého jsou dnes odborníci bezradní a nedokáží šíření nemocí, jako je horečka dengue, zastavit. Přestože nebude jednoduché novou metodu úspěšně implementovat v praxi, jde podle Reitera o „fascinující a pravděpodobně proveditelný“ nápad.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorily zapózovaly na selfie se svými zachránci. Fotka je hitem internetu

23.04.2019 08:14 Dvě gorily v Kongu zapózovaly na selfie s ochránci přírody, kteří je zachránili před pytláky.…

Haftar zpomalil tažení na Tripolis. Prý kvůli civilistům, na útěku jich je…

22.04.2019 16:17 Samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara zpomalila tažení na…

Jak získávají teroristé zbraně? Od těch, co s nimi bojují

21.04.2019 20:15 Aktualizováno Každé vítězství teroristických a povstaleckých skupin jim dává další výhodu. Od poražených nepřátel…

Tripolis pod těžkou palbou: Na libyjskou metropoli dopadaly v noci střely…

21.04.2019 13:39 Aktualizováno Libyjskou metropolí Tripolisem otřáslo v noci na dnešek několik výbuchů. Agentura Reuters s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama