Zkamenění moci v Alžírsku: Není ho ani slyšet, ani vidět. Přesto je opět kandidátem na prezidenta

Není ho ani slyšet, ani vidět. Přesto je opět kandidátem na prezidenta. Jmenuje se Abdelazíz Buteflika, je mu 81 let, a bude již popáté, navzdory vážné mozkové příhodě, obhajovat 19. dubna v Alžírsku svůj mandát. V Alžírsku dochází ke „zkamenění moci", píše ve svém editorialu francouzský večerník Le Monde.

Přidejte svůj názor

Abdal Azíz Buteflika
doporučujeme

Alžírská paralýza prezidentské moci

„Je to špatná zpráva pro alžírskou společnost, udušenou paralýzou moci," míní Le Monde. „Není to, upřímně řečeno, až takové překvapení. Ale člověk mohl alespoň doufat, že prezident Abdelazíz Buteflika se v záblesku jasnozřivosti a politické odvahy, a dokonce snad i v úctě ke svým krajanům, vzdá ve věku 81 let toho, aby se honil za pátým mandátem na čele Alžírska, kteréřídí téměř dvě desetiletí," míní v úvodu editorial.

Ale vypadá to, že opak se stává pomalu pravdu. V sobotu na Coupoli, ve velkém sportovním sále na vrcholech hlavnímu města Alžíru, se sešli stoupenci Fronty národního osvobození (FLN), aby během svého mítinku označili právě Butelfliku svým kandidátem do dubnových voleb. Oficiálně byla zpráva oznámena o den později, v neděli, agenturou APS.

Od roku 2012 z důvodů mozkové příhody, jež mu neumožňuje mluvit na veřejnosti, Buteflika odmítá, aby se někdo pokoušel hledat jeho nástupce. Muad Bušareb, předseda Národního shromáždění a koordinátor FLN, pronesl dlouhou řeč, v níž neopomněl zmínit všechny úspěchy vlády prezidenta, a vyzval své členy a stoupence k přípravě „volební kampaně".

Buteflika, který nemluví, ani není nikde vidět, bude opět staronovým prezidentem. „Bude tedy 18. dubna novým kandidátem. A způsob, jak se tato volba připravuje, šance na politickou změnu se blíží nule," píše Le Monde.

Armáda drží u moci anachronickou moc

Abdelazíz Buteflika je u moci od roku 1999. A rozhodující slova v zemi má armáda, která ústy svého šéfa, generála Ahmeda Gaïda Salaha, odmítla do procesu vstupovat, aby tomuto pátému mandátu zabránila. Již 2. února se vedoucí představitelé vládní koalice, tvořené vedle FLN také Národním demokratickým sdružením (RND), Lidovým alžírským hnutím (MPA) a Sdružením naděje Alžírska (TAJ) odhodlali k vyhlášení, jež poprvé zmiňovalo kandidaturu Butefliky. 

Důvodem pro toto rozhodnutí bylo „uznání důležitých výdobytků, jež byly pod jeho vedením uskutečněny" a zároveň i „podpora ambicióznímu programu reforem a rozvoje", který si „sjednocené, solidní a usmířené" Alžírsko zaslouží. Toto „zkamenění moci" ve skutečnosti podle francouzského večerníku „prohlubuje propast" mezi státem a společností. Prezident Buteflika, obklopený „neprůhledným klanem", který není schopen prohlédnout ani leckdo, kdo se věnuje vývoji v zemi, zatuhl v „generaci vítězné FLN" z časů bojů o alžírskou nezávislost.

Mladá společnost, která by snad chtěla žít ve 21. století, zůstává „udušena jařmem", jež jí bylo přisouzeno. Traumatické události, jež provázely občanskou válku 90. let, přinesly stávající moci kapacitu „společnost konfiskovat" výměnou za „minimální sociální garance". Alžírsko je přitom země s neomezenými zdroji bohatství, což umožnilo, domnívá se Le Monde, projít i „uragánem arabských jar" v roce 2011.

Nic ale netrvá věčně. Příkop, který vězí mezi „mladými, kteří by chtěli více možností a pohybu" a „anachronickou mocí, který nevidí nic jiného než vlastní nehybnost" se projevuje tím, že mladí lidé ze země odchází. „Alžířané dnes volí o to více nohama," píše editorial.

Bolestná stránka společných dějin Francie a Alžírska nezacelena

Obtíže přežívat v zemi, jež není schopna se promítat do budoucnosti brání i její !nezbytné generační obnově elit" a brzdí i „dynamiku středních tříd". Země se 42 milióny obyvatel, z nichž je 45 procent mladších 25 let je znepokojující i pro Francii. Důvody jsou nasnadě: historické, geografické a demografické. „Několik miliónů Francouzů jsou alžírského původu," připomíná večerník.

Vztahy mezi Francií a Alžírskem jsou důležité, přesto zůstávají zatíženy nedorozuměními a trpkostmi. Využívá toho například Čína, která se nezabývá zdaleka tím, co se kdy mezi Alžírskem a Francií v minulosti odehrálo. „Ruka podaná v Alžíru prezidentem Macronem, který uznal v září užívání mučení francouzskou armádou a popravu Maurice Audina, člena komunistické strany Alžírska, během alžírské války, nebyla přijata," píše Le Monde.

„Byla to příležitost, jak otočit bolestnou stránku společné minulosti. Ale je každopádně zřejmé, že otočení stránky, není součástí projektů Abdelazíze Butefliky," uzavírá editorial večerníku Le Monde.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN evakuovala z Tripolisu 325 migrantů

24.04.2019 22:55 Agentura OSN evakuovala kvůli eskalujícím bojům v Libyi 325 uprchlíků ze záchytného centra v jižním…

loading...

Erdogan si podal Francii: Paříž nebude poučovat, může za genocidu ve Rwandě

24.04.2019 16:29 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kritizoval ty, kteří Turecko podle něj poučují o…

Povedou boje v Libyi k další migrační vlně? Musíme se zachránit sami,…

24.04.2019 15:20 V Libyi vede ambiciózní polní maršál Chalífa Haftar vojenskou kampaň, jejíž cílem je dobytí…

JAR pustoší záplavy a sesuvy půdy, domy se bortí před očima. Přes 50…

24.04.2019 12:25 Více než 50 lidí již zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama