Přijdou ničivé epidemie? Je třeba se připravit, zní z Británie

Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) o epidemii spalniček ukazuje, že výskyt nemoci se meziročně zvýšil o 50 %, varuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že na Madagaskaru, jedné z nejchudších a nejizolovanějších zemí světa, údajně podlehlo nemoci - především na venkově - téměř tisíc dětí.

Očkování
doporučujeme

Je třeba přijmout odpovědnost

Skutečná čísla budou zřejmě ještě vyšší, jelikož z madagaskarského venkova přicházejí neúplné zprávy, poukazuje britský server. Dodává, že mimořádný očkovací program pravděpodobně alespoň na čas epidemii zastavil, ale situace nám připomíná, jak ničivý dopad mohou mít nemoci na nepřipravenou populaci.

"V bohatém světě mezitím dříve připravená populace rozkládá svou obranu zevnitř," pokračuje editorial. Za mimořádně znepokojivou označuje kampaň proti očkování vedenou na Facebooku, která pečlivě cílí na těhotné ženy.   

Kampaň ukazuje, jak dostupná možnost sofistikované reklamy dává značnou sílu lidem, kteří dříve nedokázali dostat své poselství mezi velký počet osob, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že v poslední americké kampani proti očkování bylo sdíleno 147 různých zpráv sdíleno více než pěti miliony uživatelů.

Ať se nám to líbí či nikoliv, podle prestižního deníku probíhá bitva a společnosti jako Facebook či YouTube/Google musejí přijmout odpovědnost za dopady svých profit generujících algoritmů. "Žádná společnost by neměla profitovat z aktivity tak škodící veřejnému zdraví, jako je protiočkovací propaganda," deklaruje The Guardian. Podotýká, že zmíněné společnosti sice zakázaly reklamu na tabákové výrobky, ale umožňují propagovat výzvy proti očkování, a to i od lidí, kteří mají ze svého šarlatánství finanční zisky.      

Bránit očkování dětí je podle editorialu možná společensky ještě nebezpečnější než kouření, protože teenageři, kteří holdují tabáku, vystavují zdravotním rizikům především sami sebe, zatímco rodiče odmítající nechat očkovat své potomky ohrožují jejich, nikoliv své vlastní zdraví.

Takové rozhodnutí by snad šlo obhájit, pokud by z něj pro děti plynulo jen malé riziko, uvádí The Guardian. Zdůrazňuje, že tomu tak ale není, přičemž díky tzv. kolektivní imunitě tyto rodiče ohrožují také cizí děti, které nemohou být ze různých zdravotních důvodů očkovány.

Drastický krok

"V některých západních zemích ohrožených kampaní proti očkování již platí pravidla, která zamezují neočkovaným dětem chodit do školy," pokračuje britský deník. Vysvětluje, že opatření chrání společnost a vysílá silný signál okolnímu světu, i když jde o drastický krok, který trestá děti za chyby jejich rodičů hned dvakrát.

Pokud by rodiče věřili státu, lékařům a solidním médiím, problém by neexistoval, domnívá se The Guardian. Poukazuje, že kořeny protestů proti očkování vycházejí z velké části z nevyřčeného, ale silného dojmu, že moderní život odlidšťuje a že mocné konspirativní síly nás mění v poslušné roboty a zbavují nás naší lidské podstaty.

Jestliže se moci již nevěří, je jedno, zda říká pravdu, deklaruje renomovaný deník. Varuje, že nedůvěra rodičů vystupujících proti očkování, však představuje hrozbu nejen pro jejich vlastní dětí.

Jednou z možných reakcí je nepochybně veřejná osvětová kampaň vedená osobami, kterým cílové publikum věří podobně jako svým přátelům na sociálních sítích, nastiňuje prestižní server. Dodává, že pokud by kampaň za veřejné zdraví byla vedena s obdobnou bezohlednou vynalézavostí, kterou ukazují například sázkové společnosti, situace by byla lepší.

"Ne vše lze ale nechat na vládách a velkých společnostech," zdůrazňuje The Guardian. Naznačuje, že také rodiče, kterým není zdraví jejich dětí lhostejné, se musí připravit argumentovat jiným rodičům a na sociálních sítích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africký stát Gabon má první premiérku v historii

16.07.2020 17:20 Gabonský prezident Ali Bongo dnes jmenoval dosavadní ministryni obrany Rose Christiane Ossoukaovou…

Konflikt v Libyi se zamotává, "Haftarův parlament" je pro intervenci Egypta

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara,…

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol…

13.07.2020 12:51 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz…

Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR

13.07.2020 09:55 V nemocnici v Johannesburgu dnes zemřela dcera někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama