Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra Leone a v konfliktu přišel o rodiče, bratry a domov. Bývalý dětský voják, dnes spisovatel, lidskoprávní aktivista a zmocněnec UNICEF, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, že v armádě hledal bezpečí, ale namísto toho byl přinucen bojovat, zabíjet a poznat svět násilí a teroru.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Súdán
doporučujeme

Sžíravý pocit nespravedlnosti

V té době existovala minimální mezinárodní ochrana pro děti v podobné situaci, vysvětluje Beah. Poukazuje, že mnoho z nich technicky vzato neexistovalo, jelikož neměly doklady a rodný list, kterým by se prokázaly.

Opuštění armády symbolizovalo Beahovi jeho životní pocit. V době, kdy byl ze služby konečně propuštěn, si uvědomil, že jako dítě neměl žádná práva a že byl příliš mladý na to, aby bojoval ve válce, o které nic nevěděl.

"Byl jsem umístěn do rehabilitačního centra ve Freetownu a následně jsem se přestěhoval do New Yorku a můj život se navždy změnil," pokračuje aktivista. Nyní je otcem dvou dcer a ačkoliv cítí úlevu z toho, že jeho děti nemusejí prožívat to co on, sžírá ho pocit nespravedlnosti, protože ví, kolik dívek na světě momentálně sdílí jeho předchozí osudy.

Zapojení dívek do válečných konfliktů je často přehlíženo, upozorňuje Beah. Podotýká, že i on sám však po boku dívek bojoval, jelikož byly rekrutovány stejně jako chlapci.

Nábor dětí do válečných konfliktů probíhá i dnes, varuje aktivista. Připomíná, že v roce 2018 děti bojovaly v osmnácti válkách, o rok dříve se objevily zprávy o více než třech tisících dětech naverbovaných do ozbrojených sil v Demokratické republice Kongo, v konfliktu v Jižním Súdánu bojuje nejméně 19 tisíc nezletilých válečníků, přičemž v posledních letech podstatně roste i nábor dětí do ozbrojených skupin na Blízkém východě.  

"Vždy jsem cítil naléhavý pocit křičet o tomto problému a ukončit ho," píše Beah. Cítí povinnost podat světectví o tom, co válka způsobila jemu a jeho zemi, nedokáže pouze přihlížet.

Změna je možná

Beahova výpověď přispěla k sestavení přelomové zprávy o dopadu ozbrojených konfliktů na děti, která zdůraznila, že tento dopad je výrazně větší než na dospělé, a vedla k mandátu chránícímu děti ve válkách. "Pokud se budeme snažit ukončit tato zvěrstva, můžeme skutečně dosáhnout reálné změny," věří aktivista.

Tato snaha již přináší znatelný pokrok, kvituje bývalý dětský voják. Poukazuje, že v uplynulém týdnu složilo zbraně 150 dětí v Jižním Súdánu a doplnilo tak 3 tisíce nezletilců dříve uvolněných z vojenské služby v zemi. Tím však pro mnohé teprve začíná to nejtěžší - překonání traumat z toho, co zažili a co museli dělat a zotavení se ze ztráty sebe sama, konstatuje Beah. Zmiňuje, že u bývalých dětských vojáků se dostavuje pocit hněvu a pocit naprosté ztracenosti.

"Vzpomínám si, jak znepokojivý byl tento moment pro mne, ale mohou to překonat, protože jsou dostatečně  přizpůsobiví a inteligentní, když přežili tak dlouho ve válce," uvádí aktivista. Zdůrazňuje, jak ho změnil mocný pocit, kdy si skutečně uvědomil, že dokáže své odhodlání zaměřit jiným směrem a žít plnohodnotný život, nikoliv pouze přežívat hrůzy války.

Jako zmocněnec UNICEF pro děti postižené válkou se Beah účastí mnoha jednání o uvolnění nezletilců z vojenské služby. Konstatuje, že nejvíce trpí často dívky, a přestože si svět již uvědomuje, že dětský voják není pouze chlapec s kalašnikovem, je třeba zvýšit především ochranu dívek, které se nejen účastní bojů, ale jsou využívány také jako ženy vojáků, sexuální otrokyně a logistický základ ozbrojených skupin.      

"Pokud bych měl pro vlády ve světě jediné poselství, byla by to (potřeba) ochrany těch mnoha dívek, které jsou ovlivněny těmito konflikty, jelikož jsou často přehlíženy," píše aktivista. Dodává, že pokud máme žít v humánním světě, který je hrdý na svou morálku, musíme začít tím, že z ochrany dívek učiníme svou prvořadou prioritu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama